Menopauza je noramalan period u životu žena tokom koga prestaje menstrualni ciklus i dolazi do opadanja estrogena. Usled promene hormanalnog balansa mnoge dame dobiju višak kilograma, a valunzi postaju uobilčajena stvar.
Kako kaže stručnjak za ishranu Sju Kamp, tegobe u menopauzi mogu se ublažiti adekvatnom ishranom.
Nova životna etapa
Prema rečima Kampove, žene moraju da budu svesne da ulaskom u menopauzu započinju novu životnu etapu i da shodno tome treba da promene navike u ishrani.
- Usled smanjenja estrogena i drugih hormonalnih promena dolazi do usporavanja metabolizma. Brže i lakše se gojite, a teško možete da smršate. Zbog svega toga, ali i sopstvenog zdravlja, neophodno je da uvedete promene ne samo u način ishrane i namirnice koje jedete, već i u način kako konzumirate hranu - rekla je Kampova.
Prema njenim rečima, treba izbegavati konzumiranje hrane ispred televizora ili gledate u telefon tokom ručka, već se skoncentrisati na hranu i žvakanje hrane.
- Ljudi najčešće grickaju hranu bogatu ugljenim-hidratima koja može da izazove nagli skok šećera u krvi. S padom estrogena u menopauzi to može uticati na metabolizam. Zbog toga treba više jesti zdravih proteina, zdravih masti i raznovrsnog voća i povrća koje je sjajan izvor vlakana. Osim hrane koju konzumirate važno je i kada i gde jedete - naglasila je ona.
Savet stručnjaka
Prema rečima Kampove, potrebno je pomoći digestivnom sistemu, obezbediti organizmu dovoljno energije i izbeći prejedanje tokom dana koje je često zasnovano na emocionalnoj, a ne fizičkoj potrebi.
- Redovni obroci su najbolja preporuka, a može pomoći i povremeni post ukoliko to odgovara vašem organizmu. Počnite postepeno tako što ćete izbaciti iz ishrane grickalice između obroka i uvedite sebi 12 sati posta između večere i doručka narednog jutra - preporučila je stručnjak.
Od suštinskog značaja je odabrati i namirnice koje će podržati promenjen hormonalni balans kod žene u menopauzi.
- Fitoestrogeni su supstance biljnog porekla koje se slabije vezuju za receptore estrogena. One imaju balansirajući efekat na hormone. To su, pre svega, sočivo, soja, laneno seme... Dobro je u svakodnevnu ishranu uključiti brokoli, karfiol, kupus, rotkvice, kelj... Te namirnice sadrže prirodno jedinjenje koje aktivno utiče na prirodni estrogen i ima mnogo koristi po organizam - objasnila je ona.
S druge strane, Kampova je upozorila na negativan uticaj alkohola i kafeina, posebno pred spavanje.
- Postoje pozitivni efekti koefeina, ali ja bih preporučila da se ne pije više od tri šolje kafe dnevno i to pre ručka. Alkohol izbegavajte koliko god možete ili bar smanjite količine koje pijete - zaključila je Sju Kamp.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)