Roditeljstvo

BUŠENJE UŠIJU KOD BEBA MOŽE BITI OPASNO: Doktorka objasnila zašto treba sačekati sa tim i koje posledice nosi sa sobom!

Doktorka Tanja Eliot je u nedavnom viralnom videu objasnila zašto se ona kao majka dvoje dece nikada ne bi odlučila za pirsing deteta u najranijem periodu.

16.05.2024 16:25

BUŠENJE UŠIJU KOD BEBA MOŽE BITI OPASNO: Doktorka objasnila zašto treba sačekati sa tim i koje posledice nosi sa sobom!
shutterstock.com, Printscreen/https://www.tiktok.com/@drtaniaelliott

Posle izjave komičarke Lusi Bomont da je bušenje bebinih ušiju protivzakonito, oglasila se i doktorka alergičar Tanja Eliot iz Njujorka, koja je upozorila roditelje zbog čega bi trebalo da izbegnu bušenje ušiju svojoj bebi. Doktorka Eliot je 15 godina sertifikovani lekar kao i majka dvoje dece koja često sa svojim pratiocima deli savete od zdravlju i roditeljstvu na društvenim mrežama.

U jednom snimku koji je nedavno objavila, dr Eliot se osvrnula na pirsing ušiju kod beba otkrivši kakve to dugoročne posledice može imati ako se radi dok su deca mala, piše The Sun.

Doktorka je otkrila kako ranio bušenje ušiju može dovesti do infekcija i razvoja alergija na nikl. Iako za sada ne postoji zakonsko starosno ograničenje za bušenje ušiju, zakonski staratelj mora biti prisutan ukoliko je osoba mlađa od 18 godina. 

shutterstock.com

Da bi izbegli moguće alergije i infekcije kod beba, ali i traumatično iskustvo za njih, roditeljima se savetuje da sačekaju sa pirsingom ušiju kod dece

 

- Bušenje ušiju vašem detetu dok je beba može dovesti do bakterijskih infekcija koje zahtevaju antibiotike, apscesa i oštećenja ušnog tkiva i hrskavice kada se uradi nepravilno - ističe dr Eliot za What' s The Jam. 

Posebno se to odnosi ako se koriste u tom procesu određeni uređaji i ne poštuju protokoli dezinfekcije. Doktorka napominje da je to moguće u bilo kom uzrastu ali da je mala beba sa imunološkim sistemom u razvoju sklonija ovakvim neprijatnim situacijama.

Pirsing ušiju je jedan od najčešćih uzroka alergija na nikl i dovodi do osipa na koži. Kada je dete dovoljno staro, bezbedno je da mu se probuše uši jer može da se brine o njima kako bi se sprečila infekcija i podrazumeva se da ih ne dodiruje.

Eliotova napominje da je sasvim u redu za decu od 7 godina i naviše, i to je pravilo koje ona sama poštuje. Budući da je majka dvoje dece od 10 i 12 godina kaže da pažljivo bira i kozmetičarku koja to radi kao i minđuše. Napomenula je kako praktikuje to da minđuše dezinfikuje i po dva puta dnevno. Osim toga, savetuje da to radi medicinski stručnjak ili medicinska sestra obučena za bezbedno čišćenje i dezinfekciju jer bi se smanjio rizik od infekcija. 

Nikl koji može izazvati alergije nalazi se često na kopčama za kaiš, na nekim igračkama, pa čak i u hrani od soje, čokolade i orašastih plodova. 

Bilo je raznih mišljenja na ovu temu i neki su doktorki poručili da ne uzima u obzir kulturološke razlike. 

- Ne bih da bušim uši svom detetu jer želim da ono samo odluči.

- Moja mama je odbijala da mi probuši uši dok nisam bila u osnovnojsad imam reakciju na bilo kakve minđuše. Sad imam strah od igle i traumu.

- To se dešava kada ljudi probuše uši bebama jeftinim nakitom. 

- Kubanskim devojkama buše uši dok su veoma mlade - bili su neki od komentara.

Doktorka je objasnila da se zbog ovakvih neprijatnih situacija sa kojima se deca suočavaju, odlučila da deci kasnije probuši uši i da ona nose 18 - karatno zlato kako bi izbegli alergije i sve nus pojave.

BONUS VIDEO:

 

Komentari (0)