Senovita strana dvorišta ili terase nije baš najsrećnije rešenje za uzgoj cveća. Ali, to nije razlog da ne uživate u šarenoj, cvetnoj dekoraciji svog dvorišta ili balkona. Na sreću, postoje sorte cveća koje nisu ljubitelji sunca, posebno u vrelim letnjim danima, i kojima će senka pružiti idealne uslove za rast i razvoj.
Srećna republika vam nudi rešenje i predlaže četiri cvetne sorte koje će ulepšati vašu terasu ili dvorište, iako do njih ne dopire mnogo sunca.
Lobelija
Lobelija, u narodu poznata i kao plavi verenik, poreklom je iz Južne Amerike, ali sasvim dobro uspeva i kod nas. Najčešće se koristi kao viseća biljka u saksijama i žardinjerama, ređe u lejama. Sadi se u aprilu i maju, a koren ne sme da viri iz saksije jer može da se ošteti.
Lobelija raskošno cveta u neobičnim plavim cvetovima skupljenim u grozdove od jula do kraja septembra. Lako se održava, ne morate čak ni uklanjati precvetale i uvele delove, dovoljno je da biljku s vremena na vreme ošišate. Šišanje je preporučljivo posle prvog cvetanja u julu kako bi se regenerisala.
Ovo cveće obožava vodu i potrebno joj je često zalivanje, ali vodite računa da se voda ne nagomilava jer to može dovesti do bolesti i truljenja korena i same biljke.
Lepi Jova
Sa prelepim belim, crvenim, ljubičastim, narandžastim i pink cvetovima lepi Jova je još jedna biljka koja odlično podnosi manjak sunčeve svetlosti. Može da se sadi u hladu drveća gde će biti zaštićen od vrelog letnjeg sunca.
Iako izgleda krhko, u pitanju je vrlo izdržljiva biljka koja ne zahteva puno truda, pa se preporučuje početnicima u baštovanstvu. Podjednako dobro uspeva u saksijama na balkonima, kao i u lejama u bašti, ali treba praviti veći razmak, jer se biljka širi.
Sadi se u maju, a cveta preko celog leta. Zahteva vlažno zemljište, zaliva se ujutru, ali vodite računa da ne preterate s vodom, pa proverite da li je zemlja vlažna pre zalivanja.
Ukoliko se sadi u dvorištu može da poraste i do pola metra u loptastom obliku, a veoma je zanimljiva dekoracija ukoliko se posadi na kaskadnim žardinjerama.
Noćna frajla
U pitanju je cvet drugačiji od ostalih, koji obožava hladovinu i tamu. Preko dana cvetovi su zatvoreni, a otvaraju se u suton i ostaju otvoreni tokom cele noći.
Biljka je poreklom s prostora Mediterana i poznata je i pod imenom noćurak. Sadi se u proleće, ali iako ima nežno i tanko stablo veoma je izdržljiva. Noćna frajla ne traži posebne uslove niti negu, osim redovnog, umerenog zalivanja. Cveta tokom celog leta sitnim belim, ružičastim, ljubičastim i žutim cvetovima koji opojno mirišu.
Žuti noćurak ima blagotvorno dejstvo za kožu, pa se dosta koristi u kozmetičkoj industriji.
Fuksija
Ovaj neobičan cvet vodi poreklo iz tropskih predela Latinske Amerike, ali ne voli jako sunce koje joj može uništiti listove i cvet. Fuksija je osetljiva i na vetar koji može da ošteti nežne cvetove biljke.
Sadi se krajem proleća, a cveta tokom leta neobičnim dvobojnim cvetovima. Naime, cvet fuksije se sastoje iz četiri latice koje formiraju čašicu iz koje se pružaju dugi prašnici i tučak. Zbog karakterističnog izgleda podseća na balerinu ili zvončiće. Cveta u različitim bojama - od bele i crvene do ljubičaste i narandžaste, kao i u kombinaciji ovih boja.
Voli vlažno zemljište, pa ukoliko je potrebno tokom leta zalivati je i dva puta dnevno ujutru i uveče. Takođe, neophodno je redovno orošavanje odstojalom vodom.
Ovaj cvet u narodu je poznat i pod imenom minđušice, jer izgleda kao pravi nakit i najlepši ukras za vaš balkon. Kako savetuju iskusno baštovani saksiju sa fuksijom ne treba pomerati, jer će izgubiti cvetove.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)