Značaj lavande, naročito njene lekovitosti, ne treba posebno isticati. Reč je o biljci koja se od davnina koristi kao narodni lek za mnoge bolesti - od nesanice, preko bolesti nerava i problema sa organima za varenje. Stavljali su je u topke kupke, udisali miris njenih eteričnih ulja i pili čajeve od cveta te predivne biljke. Njen miris su posebno cenili Egipćani i Rimljani, pa su koristili u svojim čuvenim kupatilima.
Danas se na tržištu mogu naći mnogobrojni proizvodi koji u sebi imaju notu lavande, a mi vam donosimo nekoliko saveta kako da uzgajate tu blagotvornu biljku jer, osim što je više nego dobar lek, ona je i izuzetno lep ukras. Tokom leta njen divan cvet se prelama u plavo-ljubičastu boju, a zimi je srebrno-zelene boje.
Kada je pravo vreme za sađenje lavande
Najpogodnije vreme za sadnju lavande je kasno proleće ili rana jesen. Sadnice se mogu uzeti u proleće, kasno leto ili na jesen, a ukoliko se biljka seje iz semena najpogodnije je to uraditi između februara i aprila. Ako imate zaštićeno područje s dobrom drenažom pravi je pogodak uzgajati to divno i mirišljavo cveće koje je raj za pčele, ali i za sva naša čula.
Cveće lavande cveta veoma dugo, a sušeno je odlično za aromaterapiju. Može se zasaditi pored ruža, višegodišnjih biljaka i drugih grmova. Odlično izgleda kao niska ograda, a može se uzgajati i u saksijama i u prozorskim kutijama.
Idealni meseci za rast
Poreklom sa Mediterana ova biljka voli sunce i drenažu. Možete je saditi u martu ukoliko je vreme lepo i toplo. Maj je takođe dobar za sadnju, kao i septembar ili oktobar. Biljku je najpogodnije zasaditi na neutralnom ili alkalnom zemljištu bez dodavanja đubriva jer grmlje koje raste samoniklo na kamenitom tlu ne voli "bogato" zemljište.
Kako posaditi lavandu u saksije?
Ono što je bitno za sadnju lavande u saksije jeste da ta posuda treba da ima više drenažnih rupa jer lavanda ne voli vlagu. Posadite je u mešavinu komposta bez treseta i peska i nek bude izložena suncu.
Možda vas zanima…
Kako se seje?
Lavanda nije nimalo laka biljka za uzgajanje, ali ako želite da je uzgajate u većoj količini, da, na primer, napravite ogradu od nje u dvorištu, onda je vredno truda. Kasna zima ili rano proleće je idealno vreme za sadnju semena. Da bi vam taj posao bio brz i lak, sejte je u modularne posude napunjene zalivenim kompostom. Posejte i lagano prekrijte kompostom ili perlitom. Stavite poklopac ili plastičnu kesu preko i ostavite tri do četiri nedellje na hladno mesto. Zatim ih stavite u staklenik ili na svetlu prozorsku dasku.
Kada posaditi živu ogradu od lavande?
Sredina kasnog proleća ili rana jesen su idealno vreme za sadnju ove biljke u ogradu. Za živu ogradu koja dostiže do 60cm visine najbolje je odabrati Folgate (ljubičastu) ili Arktik Snou (belu), a za nisku od nekih 40 cm Purpl Trežure i Puriti. Dvaput godišnje je dovoljno da podrežete ogradu da bi bila lepa i zdrava: lagano je podrežite u aprilu, a zatim jače nakon cvetanja u avgustu ili septembru.
Lavanda cveta dugo. Rad oko nje je zahtevan i traži posvećenost. Da bi dvorište bilo kao iz bajke morate obezbediti sve potrebne uslove za uzgoj ove biljke. Ona će vam zauzvrat cvetati i mirisati tokom godine i dovoditi pčele i leptire u dvorište.
VIDEO BONUS:
Komentari (0)