Od malih nogu su nas opominjali da obavezno gasimo svetlo kad izlazimo iz prostorije i nekoliko decenija kasnije i dalje većina Srba po automatizmu to radi. A obrazloženje je, naravno, ušteda struje. Uzalud vi ubeđujete ljude da gašenje svetla više nije potrebno, svi se i dalje mnogi pridržavaju starih navika.
Iako je efekat gašenja klasičnih sijalica, bar što se tiče računa za struju prilično mali, u eri LED rasvete, sve se menja.
Promene u tehnologiji
S obzirom na to da su ranije u domaćinstvima korišćene obične sijalice sa užarenim vlaknom, svako ostavljanje svetla upaljenim zaista je dovodilo do veće potrošnje i viših računa.
Međutim, današnje sijalice, naročito LED i kompaktno-fluorescentne (CFL), funkcionišu na drugačiji način.
Kada treba da ostavite svetlo upaljeno?
Na primer, kod CFL sijalica preporučuje se da ih ostavimo upaljene ako se vraćamo u prostoriju za manje od 15 minuta. Razlog za to je što učestalo uključivanje i isključivanje može da skratiti njihov životni vek.
shutterstock
S druge strane, LED sijalice su idealne za moderno domaćinstvo, jer troše minimalno energije i ne trpe oštećenja od čestog paljenja i gašenja.
Na taj način, ukoliko koristite LED sijalice, možete se opustiti i ne brinuti o višim računima, čak i ako ste zaboravili da ugasite svetlo.
Vrsta sijalice kao ključni faktor
Pri donošenju odluke o gašenju svetla, najvažniji faktor je vrsta sijalice koju koristimo.
Halogene sijalice troše puno struje, pa ih je najbolje gasiti čim više nisu potrebne. CFL sijalice, iako štedljivije, osjetljive su na često uključivanje, pa ih je bolje ostaviti upaljene na nekoliko minuta.
LED sijalice su najpraktičnije i najisplativije, jer možete s lakoćom gasiti ili ostavljati upaljene bez brige o potrošnji, prenosi Energy.
Komentari (0)