Prosečnoj odrasloj osobi potrebno je između sedam i devet sati sna svake noći. Međutim, ponekad je to teško ostvariti iz različitih razloga. Mnogi imaju problema s uspavljivanjem i spavanjem. Nesanica može imati mnogo uzroka, uključujući bolesti, povrede, lekove, stres i teskobu, piše Ekspres (Express).
Srećom, postoje određeni koraci koje možemo preduzeti da bismo poboljšali san.
Istraživanja su pokazala da konzumiranje određenog voća pre spavanja može da pomogne. Naime, stručnjaci organizacije pod nazivom Sajlent najt terapi (Silent Night Therapy) savetovali su da pre odlaska u krevet treba jesti, verovali ili ne, ananas.
- Grickajte komadiće ananasa dok se spušta noć - rekli su stručnjaci.
Kako su objasnili, to tropsko voće prepuno je hranjivih supstanci ključnih za dobar san.
- Ananas i melatonin osiguravaju vitamin C, magnezijum i vlakna za bolji san. Ananas, takođe, sadrži enzim koji se zove bromelain, a koji ublažava upalu i podstiče opuštanje mišića - objasnili su.
Njihovu preporuku podupire i studija objavljena u "Journal of Pineal Research" iz 2013. godine u kojoj su istraživači otkrili da ananas, s drugim voćem, značajno povećava nivo melatonina u telu. Melatonin je, inače, prirodni hormon koji pomaže u regulaciji telesnih ciklusa spavanja i budnosti. Kao deo studije, 12 zdravih muških učesnika dobilo je sok od narandže, ananasa ili banane. Istraživači su otkrili da su muškarci imali najveću koncentraciju melatonina dva sata nakon što su popili sok.
Shutterstock
Nacionalna zdravstvena služba Ujedinjenog Kraljevstva za borbu protiv nesanice preporučuje odlazak u krevet i buđenje u isto vreme svakog dana, opuštanje barem sat vremena pre spavanja, zamračivanje spavaće sobe, redovno vežbanje, kao i korišćenje udobnog dušeka i jastuka. Takođe, preporučuju da ne pušite i ne pijete alkohol, kao i čaj ili kafu najmanje 6 sati pre spavanja, da ne jedete obilan obrok kasno uveče, kao i da ne gledate televiziju ili koristite uređaje poput pametnih telefona neposredno pre odlaska na spavanje. Najbolje je izbegavati dremanje tokom dana, a ako ste imali lošu noć, nemojte spavati ceo dan, već se držite uobičajenih sati spavanja.
Komentari (0)