Svetska javnost je na nogama nakon što je čitavu planetu obišla vest da je konačno otkriven tajni sastojak čuvene piletine po receptu restorana brze hrane "KFC" iz Sjedinjenih Američkih Država, a koji je, kako se veruje, veoma opasan po zdravlje ljudi.
Da stvar bude ozbiljnija, predstavnici poznatog lanca za proizvodnju ukusnog mesa, koji posluje u više od 100 zemalja širom sveta, pa i u Srbiji, ne krije da pomenuti sastojak zaista ulazi u sastav njihovih specijaliteta. Oni, međutim, naglašavaju da je u pitanju "veoma mala količina", te da ne postoje nikakvi dokazi da on na bilo koji način ugrožava korisnike.
Informaciju o tajnom receptu za hrskavu piletinu obelodanila je putem društvenih mreža jedna Novozelanđanka koja je sa mnogobrojnim pratiocima podelila fotografiju paketića začina sa oznakom "Recept pukovnika Sandersa, začin za prženu piletinu iz Kentakija". Pored mnogobrojnig biljaka koje su navedene kao glavni sastojci na paketiću, navedeno je da se meso u KFC restoranima priprema i uz korišćenje opasnog aditiva MSG (monosodijum glutamat ili natrijum glutamat). Obeležava se i sa E621, a na mnogim stranicama na internetu koje se bave zdravom ishranom on je naveden kao najotrovniji aditiv.
- To je kao so na kreku - napisala je u svojojobjavi žena sa Novog Zelanda koja nije želela da mediji objave njen identitet, a nakon čega su počeli da se ređaju komentari korisnika da nije ni čudo što je piletina iz "KFC" tako ukusna.
Međutim, dok su neki tvrdili da je taj začin opasan po zdravlje i da bi trebalo da bude zabranjen "jer je otrov", drugi smatraju da je u pitanju samo "jak" sastojak koji treba koristiti umereno. Tako su i korisnici Fejsbuka imali podeljene reakcije. Od onih da je priča o štetnosti MSG samo mit, do svedočenja osoba koje su imale ozbiljne gastrointestinalne smetnje nakon konzumiranja "KFC" proizvoda. Kod njih su se, kako tvrde, razvili simptomi poput glavobolje, znojenja, dijareje i "treperenja" srca.
MSG se, inače, smatra pojačivačem ukusa i dobija se od morskih algi. Često se koristi u restoranima brze hrane i to je jedan od najspornijih aditiva koji se dodaje mnogim industrijskim proizvodima. Kako se veruje, podstiče žudnju za hranom, a ima i negativno dejstvo na rad metabolizma, hormona i pojedinih hemijskih procesa u mozgu. Jedan je od okidača za migrenu, piše na blogu za zdravu ishranu "Totalivelnes".
Možda vas zanima…
Profesorka i nutricionista dr Jagoda Jorga ističe za Srećnu Republiku da se glutamat koristi od davnina i da je najprisutniji u zapadnoj industriji kao pojačivač koji poboljšava ukus hrane i koji stvara žudju za njom. Međutim, poznato je i da on kod pojedinaca izaziva alergiju.
- Glutamat je surogat za belančevine i stvara nam osećaj kao da to jedemo, a zapravo nije tako, čime se stvara žudnja za hranom. Ranije poznato kao "sindrom kineskog restorana", jeste slučaj da osobe sa drugih područja reaguju tako da imaju problem sa stomakom nakon konzumiranja hrane koja nije s njihovog podneblja. U medicini se to smatra nečim što nije pojava vezana za teške zdravstvene posledice. Kod nekih ljudi je konstatovana alergija na glutamat jer podstiče sindrome poput nervoznih creva. U praksi nije bilo dokaza da je štetan, to je nešto što poznaje literatura - objasnila je prof. dr. Jorga.
I prema rečima nutricionistkinje Milke Raičević, pojačivači ukusa zapravo imaju ulogu da nas teraju ka hrani.
- Količina treba da bude strogo dozirana da bi ostavila manje posledice po organizam. Veći problem od tih pojačivača jeste što je hrana pržena i termički obrađena i tako sadrži veliku količinu masnoće. Deca treba da jedu zdravo i da izbegavaju "fast fud", a ako baš želite da dete živi kao njegovi vršnjaci neka odlazak u restorane brze hrane bude jednom u tri meseca - upozorila je Raičevićeva.
S druge strane, na portalima zdrave hrane pišu kako MSG ima efekat poput neurotransmitera i da ukoliko je u mozgu prisutna velika količina tih supstanci može doći do izumiranja nervnih ćelija. Takođe, njihov unos u organizam se dovodi u vezu s mnogim bolestima poput Parkinsonove, Alchajmerove, bolesti štitne žlezde i gojaznosti, navodi "Totalvelnes".
Prilikom kupovine proizvoda treba obratiti pažnju na oznaku jer MSG se može pronaći pod raznim nazivima na etiketi poput: pojačivač ukusa, glutaminska kiselina, autolizovani kvasac, hidrolizovani protein, strukturni protein i drugi. Zemlje širom sveta se zato trude da osiguraju da prisustvo tog aditiva u hrani mora biti jasno naznačeno na proizvodu.
- Neki naši proizvodi sadrže MSG, ali budite sigurni da je on prisutan samo na nivoima koji su bezbedni za opštu populaciju. To je priznati pojačivač ukusa koji se takođe prirodno javlja u hrani kao što su riba, meso, povrće, voće i sir - piše na zvaničnoj veb stranici kompanije "KFC" koja je reagovala na saznanja britanskog Dejli mejla.
Iz nje se navodi i da je tajni recept pukovnika Sandersa mešavina 11 biljaka i začina i da se on čuva u trezoru. Inače, KFC je osnovan daleke 1930. godine i njen pokretač bio je Harland Sanders. Poznati lanac brze hrane ima restorane širom sveta u više od 100 zemalja, a dnevno ih poseti oko 12 miliona kupaca.
Na pitanje da li su upućeni u najnovije otkriće prisustva MSG u njihovim proizvodima i kako komentarišu navode da je u pitanju opasan sastojak, iz predstavništva "KFC" u Beogradu nismo dobili odgovor do zaključenja izveštaja.
BONUS VIDEO:
Komentari (3)
Beograđanka
14.09.2022 17:33
Tasve
14.09.2022 17:39
Treba biti strašno neobrazovan pa ne znati da je MSG glavni sastojak Vegete, goveđih i pilećih kocki , soja sosa i većine gotovih jela, pašteta i suhomesnatih proizvoda.
Miletov drug
14.09.2022 18:51
Prestanite da plašite ovaj narod glupostima. Japanci ga troše sto godina i imaju najduži životni vek na planeti. Nigde nije zabranjen niti pretstavlja neku novootkrivenu tajnu. Pravda za Vegetu! (... i Začin C, naravno).
Zaboga. To je sastojak većine suvih začina, supa u kocki, polugotovih jela, o grickalicama slanim da se i ne govori. I sad se kao neko iščuđava što ga lanac brze hrane koristi u pripremi hrane. Svašta.