Odrasli

STRIJE MOGU ZAUVEK OSTAVITI TRAG NA VAŠOJ KOŽI: Evo kako da ih zaustavite na vreme

Najčešće se pojavljuju u trudnoći, ali mogu nastati i zbog starenja, naglog gojenja, lekova ili hormonskih promena. Stručnjaci otkrivaju kako da ih sprečite ili ublažite dok još imate vremena.

Slika Autora
byIva Milenković

22.07.2025 15:20

STRIJE MOGU ZAUVEK OSTAVITI TRAG NA VAŠOJ KOŽI: Evo kako da ih zaustavite na vreme
Shutterstock/Yanya

Strije su jedan od onih problema koje niko ne traži, a većina nas ih dobije. Bez obzira da li su nastale tokom trudnoće, puberteta, zbog naglog gojenja ili rasta mišićne mase, ove "tigrove šare” na koži umeju ozbiljno da utiču na samopouzdanje, pogotovo kod žena.

I dok ih neki nose ponosno, za druge su strije večita borba i estetski problem zbog kog su spremni da izdvoje ozbiljnu sumu novca. Evo da li se mogu sprečiti i koje metode zaista deluju.

Strije su zapravo ožiljci koji nastaju kada koža pukne zbog naglog širenja ili skupljanja. Tada dolazi do pucanja kolagena i elastina u dubljim slojevima kože, i kako se rana zarasta ostaju tragovi.

Shutterstock/Ground Picture

Strije se najčešće javljaju u trudnoći

Prema procenama, čak 90 odsto ljudi tokom života dobije strije, a češće pogađaju žene nego muškarce. Dermatolog i doktorka Maresa Krišito iz bolnice „Njujorškog univerziteta Langon" (NYU Langone) objašnjava da su najčešći uzroci trudnoća, promene u telesnoj težini, određeni lekovi i genetika.


- Ako vaša mama ili baka imaju strije, velike su šanse da ćete ih i vi imati. Hormonski poremećaji poput Kušingovog sindroma, kao i genetski Marfanov sindrom, mogu povećati rizik, i to čak i bez promene težine - rekla je dr Maresa Krišito.

Strije bole, ali psihički

Iako strije ne bole i nisu opasne po zdravlje, one mogu imati snažan uticaj na mentalno zdravlje. Studije pokazuju da žene koje ih imaju često osećaju stid, nesigurnost i anksioznost, što utiče i na način oblačenja, druženja, pa čak i intimne odnose.

- Mnoge žene su navele da im strije izazivaju jednak ili čak veći emocionalni stres nego akne, ekcem ili psorijaza - kaže dr Timoti stručnjak iz Njujorškog univerziteta.

Može li se strijama stati na put

Maresa Krišito priznaje da ne postoji magična formula za prevenciju, ali redovna hidratacija kože, unos dovoljno tečnosti i održavanje stabilne težine, posebno u trudnoći, mogu smanjiti rizik. Ipak, i pored svih napora, strije se ponekad jednostavno dogode.

Kako ih ublažiti

Kao i kod drugih ožiljaka, strije je teško potpuno ukloniti, ali postoje tretmani koji ih mogu učiniti manje vidljivima. Dermatolog i doktorka Liza Akintilo preporučuje neablativne frakcione lasere, mikroiglice sa radiofrekvencijom i lasere koji smanjuju crvenilo ožiljaka.

Shutterstock/BLACKDAY

Najbolje rešenje je laser

Za one koji ne žele da posećuju dermatologa, dostupne su i kreme sa retinolom ili vitaminom A, koje pospešuju proizvodnju kolagena. Međutim, trudnicama i dojiljama se savetuje da izbegavaju ove proizvode zbog mogućeg rizika po plod.


- Ženama koje planiraju još trudnoća savetujem da sačekaju s tretmanima, jer se strije mogu ponovo pojaviti i biće potrebne nove terapije, što može biti veoma skupo - dodaje dr Liza Akintilo.

Strije možda nisu opasne po zdravlje, ali mogu ozbiljno uticati na psihu. Prevencija nije uvek moguća, ali rano reagovanje i pravi tretmani mogu ih znatno ublažiti. U svakom slučaju, znanje je vaša najbolja zaštita pre nego što bude kasno.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)