Korišćenje hormonske kontracepcije jedna je od najčešćih metoda koje žene koriste širom sveta. Ipak, pored očiglednih koristi, ovakve pilule nose i određene rizike, među kojima se najviše ističe mogućnost povećanja rizika od razvoja nekih vrsta raka. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je hormonsku kontracepciju svrstala u najvišu kategoriju rizika od kancera, u istoj grupi sa poznatim kancerogenima poput azbesta i duvana.
U Srbiji, kao i u mnogim drugim zemljama, žene često nisu dovoljno informisane o potencijalnim posledicama dugotrajne upotrebe kontraceptiva. Kako bi razjasnili stvar, razgovarali smo sa ginekologom Snežanom Rakić, koja je objasnila na koji način se kontroliše bezbednost primene ovih lekova, kakvi su stvarni rizici i kako žene mogu da se zaštite.
Ginekolog Snežana Rakić ističe da, iako su kontraceptivi dugo povezivane sa povećanim rizikom od raka dojke i nekih drugih vrsta kancera, njihova upotreba mora biti strogo kontrolisana.
- Da, mogu da izazovu rak, ali to je do sada već poznato. One se već dugo pominju kao takve, da su kancerogene za dojku i za neke druge organe, ali ono što je činjenica jeste to da se one koriste kontrolisano. Da bi se bezbedno koristile, neophodno je da žene obave potrebne analize pre početka terapije i da budu pod redovnim nadzorom svog ginekologa tokom korišćenja pilula. Posebno je važno da se prate promene i da se kontracepcija prilagođava svakom pacijentu pojedinačno - napomenula je Snežana Rakić.

Schutterstock/SewCreamStudio/printskrin blic tv
Navodi i da je najčešća vrsta raka povezana sa kontraceptivnim pilulama rak dojke, dok su rizici posebno izraženi kod žena koje imaju genetske predispozicije ili prisustvo benignih promena na dojkama.
- Studije sprovedene pre desetak godina u Americi pokazale su da žene koje imaju bilo kakve promene na dojkama, ili koje koriste pilule u poznijim godinama, treba da budu oprezne ili da izbegavaju ovu metodu kontracepcije - izjavila je Snežana Rakić.
Obzirom da je rizik uzimanja pilula za kontracepciju najviše povezan sa genetskom predispozicijom, potrebno je da se pre upotrebe odredi detaljna anamneza i odgovarajući pregledi, kao što su ultrazvuk dojke, a u nekim slučajevima i mamografija.
- Posebno se ističe da žene u zrelom reproduktivnom dobu i posle porođaja češće biraju druge metode, kao što su spirale, koje takođe zahtevaju redovnu kontrolu i preglede - dodala je Snežana Rakić.
Schutterstock/Olena Yakobchuk
Iako ove pilule nisu jedina opcija za kontracepciju, i druge metode imaju svoje rizike, pa je neophodno da svaka žena redovno posećuje ginekologa i prati svoje zdravlje.
- Opet svaki od tih kontrapcetiva nosi rizik, što znači da žena koja je u procesu i koristi ta sredstva mora biti pod redovnom kontrolom svog odabranog ginekologa. Problemi sa retkim odlascima na preglede kod nas polako se rešavaju zahvaljujući sistematskim pregledima koje osiguravajuće kuće sada zahtevaju, ali još uvek postoje izazovi u edukaciji i prevenciji - rekla je Snežana Rakić.
Ginekolog Snežana Rakić napominje da je veoma važno da žene dobiju sve relevantne informacije direktno od svojih lekara, koji mogu da pruže medicinski utemeljene savete o rizicima, prednostima i mogućim posledicama korišćenja kontraceptivnih sredstava. Samo kroz otvoren i odgovoran razgovor sa stručnjakom moguće je doneti najbolju odluku o zdravlju.
Zabranjeno je kopiranje, reprodukovanje, preuzimanje, prenošenje, objavljivanje i distribuiranje bilo kog dela ili celog teksta bez prethodnog izričitog pismenog odobrenja redakcije Srecna.
Komentari (0)