Studija sporovedena među brojnim trudnicama ukazala je na zabrinjavajući trend koji pogađa sve više žena u drugom stanju. Čak tri od četiri žene nema adekvatnu kilažu spram svog stanja što može imati ozbiljne posledice po zdravlje i majke i beba.
S jedne strane imamo žene koje se suviše ugoje tokom trudnoće, a s druge one koje se plaše viška kilograma, pa nedovoljno jednu što takođe može biti opasno. Kako naglašavaju stručnjaci balans ključan, jer previše, ali i premalo dobijenih kilograma nosi ozbiljne rizike.
U pitanju je detaljna analiza koju je sproveo međunarodni tim istraživača predvođen stručnjacima sa renomiranog Univerziteta Monaš. Tim je analizirao više od 5.000 prethodnih studija, uključujući podatke iz tri velike grupe koje obuhvataju Aziju, SAD i Evropu.
Shutterstock/BlueSkyImage
Prema dobijenim rezultatima, 23 odsto žena u trudnoći ne dobije dovoljno kilograma, dok više od 50 odsto ima prekomernu telesnu težinu. Posebno zabrinjava podatak da su najdrastičnija odstupanja primećena u zapadnim zemljama, gde se najčešće beleži višak kilograma.
Kako upozoravju stručnjaci ovi podaci nisu samo brojke. Istraživanje ukazuje na direktnu povezanost između telesne težine trudnica i zdravlja novorođenčeta. Žene koje se u trudnoći previše ugoje izložene su povećanom riziku od carskog reza, ali i od rađanja beba iznad prosečne težine, što može stvoriti komplikacije tokom i nakon porođaja.
Žene koje se u trudnoći ne ugoje dovoljno ili čak mršave imaju osam odsto veći rizik da rode prevremeno ili da im se beba rodi sa nedovoljnom telesnom težinom. U posebno zabrinjavajuću grupu spadaju one koje u trudnoću ulaze sa već postojećim problemom odnosno premalo ili češće previše kilograma.
Iako mnoge žene imaju dilemu koliko je normalno ugojiti se tokom trudnoće, stručnjaci nude precizne smernice. Preporučene vrednosti se razlikuju u zavisnosti od početnog indeksa telesne mase (BMI). Ovo su neke od smernica:
- Premršave žene treba da dobiju između 12,5 i 18 kg
- Žene sa normalnom težinom između 11,5 i 16 kg
- Žene sa viškom kilograma između 7 i 11 kg
- Gojazne trudnice treba da dobiju najviše 5 do 9 kg
Ove brojke nisu nasumične već su formirane su na osnovu dugogodišnjih istraživanja i medicinskih iskustava, a cilj im je da se postigne najbolji mogući ishod za majku i bebu.
Shutterstock/Artshake Media
Vođa istraživanja, profesorka Helena Tīd, ističe da rezultati ove studije jasno pokazuju koliko je važno da žene dobiju podršku i konkretan plan ishrane i telesne aktivnosti, kako pre, tako i tokom trudnoće.
- Zdravlje žene pre trudnoće snažno utiče na ishod trudnoće. Zato je ključno da se ženama pomogne da uđu u trudnoću sa zdravom težinom, ali i da dobijaju odgovarajuću medicinsku podršku kroz ceo proces - navodi Tīd.
U tom smislu, stručnjaci sve češće apeluju na edukaciju, redovne kontrole i personalizovani pristup, jer svaka trudnoća je priča za sebe.
Komentari (0)