Brojka od 10.000 koraka dnevno dugo se promoviše kao zlatni standard zdravog života. Mnogi su je prihvatili kao svakodnevni cilj, verujući da je to minimum za dugovečnost i dobro zdravlje. Ali da li je ova brojka zaista zasnovana na nauci?
Ispostavlja se da - nije baš.
Stručnjaci danas sve češće ističu da se ne treba slepo držati tog broja, jer je važnije ukupno kretanje i aktivnost tokom dana nego dostizanje konkretne cifre. U stvari, 10.000 koraka nije nastalo iz nekog medicinskog istraživanja, već - iz reklame.
Ova ideja potekla je još šezdesetih godina, kada je jedna japanska firma lansirala pedometar pod nazivom “merač 10.000 koraka”. Ime je bilo inspirisano karakterom za broj 10.000, koji podseća na čoveka u pokretu. Koncept se brzo proširio svetom, a dodatni vetar u leđa dobio je devedesetih, kada ga je podržao i poznati američki hirurg Čarls Everet Kup.
Iako je ta cifra laka za pamćenje i deluje motivišuće, realnost je složenija - ne postoji čvrst naučni dokaz da baš 10.000 koraka pravi razliku. Drugim rečima, važno je da se krećemo redovno, ali ne mora nužno da bude baš 10.000.
Prof. dr Zoran Vesić prokomentarisao je u intervjuu za Srećnu Republiku da li je 10.000 koraka dnevno dovoljno i kako to utiče na smanjenje rizika od smrti.
- Između onih koje su dnevno prelazile 2.700 koraka, to je nešto što biste otprilike prešli u kući od kuhinje, do sobe, do toaleta, između 2.700 koraka i onih koji su prelazile 4.400 koraka, razlika je samo 1.700 koraka. To znači da je 1.700 daljina - to je možda 1,2 km koju biste prešli. Prema podacima, 40 odsto je bio veći procenat preživljavanja, odnosno dužeg života kod onih koji su išli 4.400 koraka. Taj kilometar dnevno je pravio ogromnu razliku i rizik od smrti se smanjivao, ili možemo reći povećavao procenat preživljavanja sve do 8.500 koraka. Iznad 8.500 koraka više nije bilo razlike - objasnio je dr Vesić.
Shutterstock/pics five
Takođe, doktor je objasnio da ako hodate 20.000 koraka dnevno vi ćete se bolje osećati, bićete zategnutiji, u boljoj formi, ali u smislu dužine života, odnosno rizika od smrti, nije se razlikovalo kao da prošetate 8.500 koraka.
- Mi danas smatramo da je 8.500 koraka apsolutni minimum koji bi svako trebao svakoga dana da pređe - rekao je prof. dr Zoran Vesić u intervjuu koji možete pogledati na našem Jutjub (YouTube) kanalu Srećna.
Zabranjeno je kopiranje, reprodukovanje, preuzimanje, prenošenje, objavljivanje i distribuiranje bilo kog dela ili celog teksta bez prethodnog izričitog pismenog odobrenja redakcije Srecna.
Komentari (0)