Mnoge žene se trude da jedu zdravo, redovno vežbaju i pratite unos kalorija, ali rezultati jednostavno stagniraju ili se kilogrami čak i povećavaju. I dok krivite spor metabolizam ili “tvrdoglave kilograme”, pravi uzrok može da leži u načinu na koji započinjete svako vaše jutro.
Određene jutarnje navike koje mnogi od nas ponavljaju svakodnevno, mogu ozbiljno usporiti metabolizam i sabotirati svaki pokušaj mršavljenja, bez da to uopšte primetimo. U nastavku vam otkrivamo koji su to mogući razlozi za usporen metabolizam i neuspeli gubitak kilograma.
Preskakanje doručka
Mnogi misle da je izbegavanje doručka brz i jednostavan način da se unese manje kalorija, međutim, istina je sasvim suprotna.
shutterstock/Pressmaster
Kada ne unesemo ništa u organizam ujutru, telo ulazi u režim „štednje“ i usporava potrošnju energije. Osim što usporava metabolizam, preskakanje doručka povećava rizik od prejedanja kasnije tokom dana.
Izbegavanje unosa vode odmah nakon buđenja
Nakon 6 do 8 sati sna, telo je dehidrirano i žudi za tečnošću. Ako ne unesete vodu odmah nakon buđenja, vaš metabolizam ostaje u “uspavanom stanju”, a svi procesi u organizmu teku sporije.
shutterstock/Look Studio
Čaša mlake vode ujutru ne samo da hidrira, već i pokreće varenje i pomaže telu da brže troši kalorije. Redovno konzumiranje vode je svakodnevna navika koja ubrzava metabolizam, pomaže nam u mršavljenju i čini nas hidriranim što je pogotovo važno u ovom periodu kada temperatura dostiže čak i preko 30 stepeni.
Korišćenje telefona čim otvorite oči
Jutarnje skrolovanje društvenih mreža možda deluje bezazleno, ali zapravo šteti vašem telu i umu. Umesto da se pokrenete, provedete prvih 20 minuta sedeći i pasivno gledajući ekran, čime dodatno usporavate cirkulaciju i metabolizam.
shutterstock/MilanMarkovic78
Osim toga, izloženost plavom svetlu odmah po buđenju može poremetiti hormone odgovorne za apetit i energiju.
Konzumacija kofeina na prazan stomak
Kafa na prazan stomak je navika miliona ljudi, ali ova praksa može imati neželjene posledice. Unos kofeina bez prethodne hrane iritira želudac, podiže nivo kortizola (hormona stresa), a time može da izazove hormonalni disbalans i poremeti metabolizam.Takođe, visok kortizol doprinosi zadržavanju masti, posebno u predelu stomaka.
Komentari (0)