Prof. dr Svetlana Stanišić ističe značaj pravilne ishrane i promene životnih navika u procesu mršavljenja, naročito kada se koristi lek Ozempik, koji je sve popularniji kao pomoć kod regulacije telesne težine.
Kako kaže, uvek daje prednost domaćoj kuhinji.
- Sarme su dobra hrana, ja uvek promovišem domaću kuhinju. To je odlična stvar, ali možda više za zimu - kaže prof. dr Stanišić za K1 televiziju.
Dodaje da se domaća jela mogu spremati sa više ili manje masti, što zavisi od navika i potreba osobe. Domaća kuhinja, kako navodi, predstavlja balansiranu i kvalitetnu ishranu koja može biti deo zdravog životnog stila.
Ozempik i mršavljenje - prednosti i neželjeni efekti
Ozempik je lek koji se koristi u lečenju dijabetesa, ali ima i efekat mršavljenja, što ga čini interesantnim za mnoge koji žele da smanje telesnu masu. Prof. dr Stanišić upozorava da, iako Ozempik može pomoći, postoje neželjeni efekti i izazovi:
- Ima nekih neželjenih efekata sa kojima se susretnu korisnici, ali ono što jeste problem je što svako naglo mršavljenje dovodi do gubljenja telesnog sastava - time gubimo mišiće. Ukoliko se ne uvede promena navika i druga vrsta hrane, nego ostanemo pri staroj ishrani, obično se nakon prestanka upotrebe leka kilogrami vrate - ispričala je doktorka.
Gojaznost kao upalno stanje
Prof. dr Stanišić ističe da gojaznost nije samo višak masnog tkiva, već i izvor upalnih faktora u organizmu:
- Masno tkivo je izvor upaljenskih faktora, što znači da u telu stalno tinja zapaljenje. To povećava rizik od razvoja raka, kardiovaskularnih bolesti, masne jetre i drugih zdravstvenih problema - rekla je dr Stanišić.
Jo-jo efekat i hormoni
- Tamo gde se javlja jo-jo efekat, kod naglog mršavljenja je mnogo češće da se kilogrami vrate. Kada ostanete bez mišića, vaš energetski unos može biti toliko nizak da imate utisak da se gojite "od vazduha". Žene pred menopauzu zaista imaju taj osećaj i često su očajne - upozorava prof. dr Stanišić.
Shutterstock/Ika Rahma H
Dodaje da u ovom periodu dolazi do pada polnih hormona, kako kod muškaraca, tako i kod žena.
- Testosteron i estrogen padaju sa godinama. Iako estrogen ne utiče kao testosteron na izgradnju mišićne mase, on je veoma važan za razvoj mišića. Kada ostanete bez polnih hormona u određenim godinama, proces gojenja ide brže, naročito u vidu centralne gojaznosti. To je razlika između bake i devojke - zakljucila je prof. dr Svetlana Stanišić.
Komentari (0)