Odrasli

STRUČNJACI OTKRIVAJU DA LI OSOBE U KOMI IMAJU MISLI I ZAŠTO JE TENIS OD KLJUČNE VAŽNOSTI: Rezultati istraživanja su neočekivani

Dok neki pacijenti uspevaju da se oporave, drugi ostaju u dugotrajnoj komi, što može trajati godinama, pa čak i decenijama.

Slika Autora
byAleksandar Novaković

01.07.2025 19:30

STRUČNJACI OTKRIVAJU DA LI OSOBE U KOMI IMAJU MISLI I ZAŠTO JE TENIS OD KLJUČNE VAŽNOSTI: Rezultati istraživanja su neočekivani
Gorodenkoff/Shutterstock

U slučaju povreda i teških nesreća, kao što su saobraćajne nesreće, padovi ili pucanje aneurizme, pacijenti mogu da "uđu" u stanje kome. Već nekoliko decenija naučnici pokušavaju da utvrde da li su osobe koje su u komi svesne svog okruženja, bez obzira na to što ne mogu da komuniciraju.

Koma predstavlja stanje potpunog odsustva svesti, gde ne dolazi do reakcija na nadražaje, kao ni do spontanih nervnih aktivnosti. Dok neki pacijenti uspevaju da se oporave, drugi ostaju u dugotrajnoj komi, što može trajati godinama, pa čak i decenijama.

Ova situacija stvara veliki izazov, ne samo za porodicu, već i za medicinske radnike. Postavlja se ključno pitanje: da li su ti pacijenti, iako ne mogu da komuniciraju, i dalje svesni svog okruženja?

Novija istraživanja i rezultati

Nedavna studija koja je uključila 241 pacijenta u komi, sprovedena od strane timova neurologa u šest istraživačkih centara, pokazuje da čak 25 odsto pacijenata može da zadri određeni nivo svesti. Tokom istraživanja, pacijenti su bili zamoljeni da zamisle kako igraju tenis, a snimci su otkrili obrasce moždane aktivnosti slične onima kod zdravih osoba.

Shutterstock/Evgeniy Kalinovskiy

Oko 25 odsto ljudi je pokazalo znak svesti

Ovi rezultati, objavljeni u časopisu "The New England Journal of Medicine", naglašavaju potrebu za sofisticiranim pregledima pacijenata sa poremećajem svesti i istraživanjem načina na koji bi ovi pacijenti mogli da komuniciraju sa spoljnim svetom.

Ovo nije prvi put da se istražuje ova tematika. Godine 2006. sprovedena je studija u Velikoj Britaniji koja je otkrila slične nalaze. Tada su lekari zamolili ženu u vegetativnom stanju da zamisli igru tenisa, a snimanje mozga je pokazalo aktivaciju istih regija kao kod zdravih osoba.

Shuttestock/wutzkohphoto

Potrebno je još mnogo istraživanja na ovu temu

Ova istraživanja su dovela do razvoja metoda za snimanje moždane aktivnosti pomoću elektrodama, što je omogućilo praćenje aktivnosti pacijenata bez potrebe za pomeranjem do CT uređaja. Ipak, napredak je bio spor zbog potrebe za dozvolom porodica i standardizovanim testovima.

Perspektive budućnosti

Važnost ovih istraživanja leži u potencijalu koji imaju za budućnost osoba u komi. Možda će u budućnosti moći da koriste moždane implante, poput onih razvijenih za pacijente sa amiotrofičnom lateralnom sklerozom. U jednom eksperimentu, pacijent je uspeo da komunicira pomoću moždanog implanta nakon samo 30 minuta obuke.

Uređaj je postao sposoban da prepozna 50 reči sa izuzetnom tačnošću, a kasnije čak i da proizvodi rečenice koristeći glas pacijenta. Ovaj napredak ukazuje na mogućnost da se pacijenti u komi, možda, jednog dana mogu ponovo povezati sa svetom oko sebe, piše Vitality.

BONUS VIDEO: 

Komentari (0)