U Beogradu je od 17. do 20. maja ove godine, po drugi put, održan Evropski kongres o srčanoj slabosti koji je okupio više od 5.000 učesnika iz celog sveta, kao i 500 najistaknutijih eksperata sa svih kontinenata. Ovaj kongres za rezultat je imao ogroman uspeh, kako po broju učesnika, tako i po izvanrednom naučnom Programu, ali i zaključcima koji su doneti.
Predsedenik kongresa akademik Petar M. Seferović, koji je ujedno i predsednik Udruženja za srčanu slabost Srbije, procenio je da je ovo jedan od najvećih i najznačajnijih medicinskih kongresa ikada održanih u Srbiji.
- Evropski kongres o srčanoj slabosti, je kao jednu od najznačajnih tema imao savremeni način lečenja ovih bolesnika. Zaključci nekoliko najznačajnijih sesija koje su se bavile lečenjem srčane slabosti su da je dostupnost revolucionarnih terapija kao što su SGLT2 inhibitori neophodna jer predstavljaju revolucionarni napredak u terapiji srčane slabosti, te da ovo lečenje mora biti dostupno svim bolesnicima. Ova terapija pokazala je značajno smanjenje broja hospitalizacija, smanjenje mortaliteta, kao i značajno poboljšanje kvaliteta života ovih bolesnika - izjavio je Seferović i zaključio da prema Evropskim preporukama, SGLT2 inhibitori predstavljaju prvi i osnovni stub terapije srčane slabosti, te je neophodno da budu dostupni svim bolesnicima kojima su ovi lekovi potrebni.
/Schutterstock Emily frost
Nažalost u Srbiji, lekovi iz grupe SGLT2 inhibitora su ograničeno dostupni, budući da pacijenti sa srčanom insuficijencijom moraju da kupuju lek sopstvenim sredstvima, odnosno ne mogu da dobiju ovaj lek o trošku Republickog fonda za zdravstveno osiguranje, jer se ne nalazi na pozitivnoj Listi lekova.
Povodom Evropskog kongresa o srčanoj slabosti Udruženje za srčanu slabost Srbije održalo je sastanak koji je okupio vodeće srpske stručnjake iz ove oblasti. Ovom prilikom jednoglasno je donet Ekspertski konsenzus o unapredjenu lečenja srčane slabosti sa ciljem da podigne svest o značaju koji srčana slabosti ima za bolesnike i zdravstveni sistem, ali i da se pozove Ministarstvo zdravlja da učini dostupnom inovativnu terapiju, koja značajno utiče na ishode lečenja i produžava živote bolesnika.
Srčana slabost je globalni zdravstveni problem koji pogađa oko 64 miliona ljudi u celom svetu, sa stopom smrtnosti od oko 50% u roku od 5 godina. U Srbiji svake godine od posledica kardiovaskularnih bolesti premine oko 54 000 ljudi, a procenjuje se da je oko 40% smrti posledica srčane slabosti, najviše u populaciji oko 70 godina. Ovaj složeni i životno ugrožavajući sindrom ima visok morbiditet i mortalitet, snižava funkcionalnu sposobnosti i kvalitet života, povećavajući troškove lečenja.
Komentari (0)