Prema zvaničnim podacima svakog dana u Srbiji premine oko 141 osoba od posledica kardiovaskularnih bolesti, pre sve svega od srčanog udara. Po broju preminulih prednjače žene, jer svaka 24 sata umre oko 76 žena u odnosu na 65 muškaraca od bolesti srca.
Stepenice kao spas
Kako ističu kardiolozi jedan od ključnih razloga za kardiovaskularne bolesti su loše životne navike i manjak fizičke aktivnosti. Uz obaveze na poslu, oko dece i porodice većina žena i nema vremena za vežbanje. Međutim, postoje uobičajene dnevne aktivnosti kao što je penjanje uz stepenice koje može pozitivno da utiče na zdravlje.
Prema istraživanju koje je sprovedeno u Velikoj Britaniji, dve godine su praćene navike više hiljada Britanki starosti 40 i 79 godina, koji su priznali da nisu redovno vežbali. Njihovo zdravlje je praćeno kroz bolničku evidenciju, ali podatke o smrti. Najčešći uzrok smrti je bio srčani i moždani udar, kao i srčana insuficijencija.
Deo ispitanica nisu vežbale, ali su svakodnevno imale fizička aktivnost visokog intenziteta kao deo svoje svakodnevne rutine, kao što je nošenje teških kesa uz stepenice. Zabeleženo je da, žene srednjih godina koje su u proseku trošile 3,4 minuta dnevno na nošenje kesa uz stepenište, za 45 odsto imale smanjen rizik od srčanih bolesti pre svega infarkta u odnosu na one koje nisu imale ovu aktivnost.
Kako je objasnio Emanuel Stamatakis, profesor na Univerzitetu u Sidneju, rezultati ovog istraživanja su obećavajući posebno kad su u pitanju žene koje nemaju vremena za vežbanje.
- Kratka i intenzivna fizička aktivnost mogla bi da bude spas za žene koje nisu zainteresovane za vežbanje. Penjanje uz stepenice sa teretom, nošenje kesa ioli hodanje uzbrdo pokazalo se kao vrlo dobro za njihovo zdravlje. Ovo, naravno, nije zamena za fizičku akrivnost kroz vežbanje, niti može da se gledao kao magično rešenje, ali istraživanje ukazuje da čak i malo aktivnosti većeg intenziteta može pomoći zdravlju i može postati navika - kazao je on, a prenosi Dejli mejl (Daily mail).
Zanimljivo je da ova prednost nije primećena kod muškaraca. Kako su objasnili istraživači, muškarci koji su u proseku imali 5,6 minuta aktivnosti visokog intenziteta svaki dan imalo je samo 16 odsto manje šanse da će doživeti srčani udar u poređenju sa onima koji nisu imali ovakve navike.
Simptomi srčanog udara
Srčani udar ili infarkt miokarda nastaje kada se prekine dotok krvi u srce putem jedne od koronarnih arterija, krvnih sudova koji hrane srčani mišić, usled čega dolazi do odumiranja jednog dela srčanog mišića.
Najčešći uzrok je krvni ugrušak, odnosno tromb koji nastaje kao posledica ateroskleroze, odnosno pucanja aterosklerotskog plaka. Najčešći i tipični simptomi srčanog udara su:
- bol u grudima u vidu stezanja iza grudne kosti, koji se pojačava i traje duže od 15 minuta
- bol se pojačava i širi prema levoj ruci, donjoj vilici i stomaku
- postoji i akutni infarkt miokarda bez bolova - nemi infarkt koji se najčešće javlja kod starijih ljudi i pacijenata sa dijabetesom
- osećaj nedostatka vazduha i gušenja
- gubitak svesti
- mučnina i povraćanje
- malaksalost i preznojavanje
BONUS VIDEO:
Komentari (0)