Mada je grejpfrut prava riznica zdravlja, postoje situacije u kojima je ovo voće veoma opasno, naročito u kombinaciji sa nekoliko vrsta lekova. Tada se sok grejpfruta pretvara u otrov i počinju veliki problemi.
Kako navode lekari, ako uzimate lekove za krvni pritisak, antidepresive, lekove protiv raka, lekove za srce ili antibiotike, trebalo bi da izbegavate grejpfrut.
A razlog je hemikalija pod nazivom furanokumarin koja uništava enzim koji kontroliše rastvaranje tableta u telu, što dovodi do toga da mnogo veća količina leka ulazi u sistem za varenje, nego što to organizam može da podnese. Ovo dovodi do dupliranja ili još većeg uvećanja efekata leka, što može da bude katastrofalno za organizam.
Posledice mogu da budu veoma ozbiljne - od unutrašnjeg krvarenja do iznenadne smrti.
- Jedna tableta sa čašom soka od grejpfruta može biti ekvivalentna deset tableta sa čašom vode. Ljudi su iznenađeni kada ovo čuju, ali terapija može da postane toksična upravo zbog soka od grejpfruta - objašnjava doktor Dejvid Bejli. sa Univerziteta Ontario.
Shutterstock
Dr Bejli i njegov tim su takođe otkrili da seviljske pomorandže i limete imaju sličan efekat kao i grejpfrut na apsorpciju lekova, pa se preporučuje da izbegavate i ovo voće ako uzimate lekove. Istraživači su preporučili da se lekovi koji su podložni interakcijama sa grejpfrutom ne konzumiraju zajedno sa voćem.
Međutim, autori primećuju da je teško proceniti razmere problema zbog nedostatka konkretnih istraživanja.
Zdravstveni radnici možda nisu svesni potrebe da provere ovu interakciju, a pacijenti možda nece sami prijaviti konzumaciju grejpfruta, ističe Bejli. Istraživači žele da naglase da se interakcije mogu javiti čak i ako osoba konzumira grejpfrut ili njegov sok nekoliko sati pre uzimanja leka, na primer, pije sok za doručak i uzima lek kasnije tokom dana.
Prethodna istraživanja su pokazala da je konzumiranje jedne čaše soka od grejpfruta (200 ml) dnevno tokom tri dana rezultiralo povecanjem koncentracije simvastatina u krvi za 330 procenata, najčešće korišćenog statina, u poređenju sa uzimanjem leka sa vodom, prenosi BBC.
Komentari (0)