Odrasli

NAUČNICI OTKRILI KOLIKO SE GODIŠNJE MIKROPLASTIKE UNESE U TELO: Pronađena je i u jajnicima i testisima, oprez - utiče na plodnost!

U svetlu sve češćih problema sa plodnošću širom sveta, naučnici pozivaju na hitna dodatna istraživanja i veću svest o svakodnevnoj izloženosti ovim česticama.

Slika Autora
byAna Đelić

08.07.2025 15:30

NAUČNICI OTKRILI KOLIKO SE GODIŠNJE MIKROPLASTIKE UNESE U TELO: Pronađena je i u jajnicima i testisima, oprez - utiče na plodnost!
Schutterstock/Egrigorovich

Novo istraživanje koje je izazvalo veliku pažnju naučne javnosti otkrilo je prisustvo mikroplastike u ljudskim reproduktivnim organima, uključujući jajnike i semenu tečnost. Zbog potencijalno ozbiljnih posledica po plodnost i zdravlje budućih generacija, stručnjaci upozoravaju da bi ove čestice mogle izazvati upalne procese i hormonalne poremećaje, iako još uvek nema konačnih dokaza o dugoročnom uticaju na ljudsku reprodukciju.

Studija objavljena u časopisu Hjuman reprodukš (Human Reproduction) otkriva da je mikroplastika identifikovana u 55 odsto uzoraka semene tečnosti i čak u 69 odsto uzoraka folikularne tečnosti žena. Najčešće pronađena bila je PTFE plastika - poznata i kao teflon, zatim polistiren, poliester, najlon i poliuretan. Ovi materijali se široko koriste u svakodnevnim proizvodima, a sada ih naučnici povezuju sa mogućim rizicima po reproduktivno zdravlje.

- Nismo iznenađeni prisustvom mikroplastike u organizmu, jer je ranije već pronađena u jetri, bubrezima i čak mozgu. Ipak, učestalost u reproduktivnom sistemu nas je zaista zabrinula - izjavio je dr Emilio Gomez-Sančez, istraživač koji je rezultate predstavio na kongresu Evropskog društva za humanu reprodukciju i embriologiju (ESHRE). 

On upozorava da mikroplastika, iako mala po veličini, može izazvati niz štetnih bioloških efekata, uključujući oštećenje DNK i poremećaje hormona. Zabrinjavajuće nalaze potvrdila je i paralelna studija italijanskog tima, koji je u 14 od 18 žena pronašao mikroplastiku u folikularnoj tečnosti jajnika, a dodatno i u materici, posteljici i testisima muškaraca.

 

 

Mikroplastika se u organizam unosi uglavnom putem vazduha i hrane, a procene govore da prosečna osoba svake nedelje unese oko pet grama ovih čestica, količinu koja stane u jednu supenu kašiku. Na godišnjem nivou, to je oko 250 grama, što je ekvivalent punom tanjiru plastike.

Iako još nema razloga za paniku, stručnjaci savetuju da se razmotri smanjenje svakodnevne izloženosti, na primer, korišćenjem staklenih posuda umesto plastičnih i izbegavanjem vode iz plastičnih boca.

- Mikroplastika možda nije jedini faktor koji utiče na pad plodnosti, ali bi mogla biti značajan deo slagalice - upozorava dr Gomez-Sančez, a o tome piše i Njujork post (NY post). 

U svetlu sve češćih problema s plodnošću širom sveta, naučnici pozivaju na hitna dodatna istraživanja i veću svest o svakodnevnoj izloženosti ovim česticama.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)