U svetu se suočavamo sa ozbiljnim zdravstvenim izazovom - srčanom slabosti. Sa čak 64 miliona obolelih, od kojih je 14 miliona Evropljana, ova bolest predstavlja ozbiljan teret za globalno zdravstvo. U Srbiji, prema epidemiološkim studijama, oko 70.000 ljudi se bori sa nekom formom srčane slabosti.
Jedan od ključnih uzroka srčane slabosti jeste oštećenje ili oslabljivanje srca usled drugih stanja, kao što je visok krvni pritisak. Prof. dr Petar Seferović, predsednik Evropskog udruženja za srčanu slabost, istakao je na RTS-u da je važno razumeti kada i zašto srce slabi. Ova tema postaje još intrigantnija kada se razmotri povezanost između nedostatka gvožđa i srčane slabosti.
- Nastaje zato što srce iz raznih uzroka gubi mogućnost da normalno radi ili zbog krvnih sudova koji ga snabdevaju krvlju ili zbog samog srčanog mišića. Jako je važno da shvatimo da je to veoma opasna bolest, da kada neko oboli, on je večno u stanju bolesti, ali se problem može prevenirati - naglasio je profesor.
Nedostatak gvožđa može imati značajan uticaj na srčano zdravlje. Kao što je profesor Seferović objasnio, postoji duboka povezanost između ovog minerala i srčane funkcije.
Evropsko udruženje za srčanu insuficijenciju, kao i srpsko udruženje, postavili su novu definiciju za srčane slabosti koja je podeljena u pet faza. Prva i druga faza predstavljaju bolesnike koji nisu u kliničkoj proceduri, već one kod kojih je moguće prevenirati razvoj same bolesti. Procenjuje se da je u Srbiji 70.000 pacijenata sa srčanom slabošću, a kardiolozi upozoravaju da polovina obolelih ne doživi pet godina nakon postavljanja dijagnoze te bolesti.
- Prevencija srčane slabosti je prevencija kardiovaskularnih oboljenja, prevencija povišenog krvnog pritiska, šećerne bolesti, povišene masnoće, pušenje, slaba fizička aktivnost i suviše velike telesne težine - istakao je dr Seferović.
On je otkrio da je faktor rizika nedostatak gvožđa.
- Veoma sam zadovoljan što je srpska medicina i srpska farmakološka industrija danas u stanju da ovim bolesnicima pruži šansu da se i na taj način poboljša njihovo stanje - dodao je profesor Seferović i istakao da anemija i nedostatak gvožđa nisu ista stvar jer nedostatak dovodi do lošeg mitohondrijalnog rada, samim tim pogoršava srčanu slabost.
Najčešće je dokazano da pacijenti imaju nedostatak gvožđa.
- U kliničkim studijama je dokazano da bolesnici koji imaju nedostatak gvožđa u eritrocitima, imaju rizk da pogoršaju svoju srčanu slabost, a da lekari to mogu da reše jednostavnim intravenskim davanjem gvožđa koje omogućava da ovi bolesnici brzo napune svoje depoe gvožđa i poboljšaju opšte stanje - rekao je doktor.
Komentari (0)