Aritmije podrazumevaju nepravilan rad srca - kuca ubrzano, usporeno ili dolazi do, narodski rečeno, "preskakanja srca". Postoje aritmije koje su bezopasne, ali i one koje upozoravaju na srčani udar koji može biti fatalan. Kako je objasnio kardiolog dr Bojan Jašović, načelnik kliničkog odeljeljenja za kardiovaskularne bolesti KBC Zvezdara u Beogradu, aritmije mogu biti potpuno asimptomatske, ali ima i onih koje mogu da dovedu do srčanog zastoja i ugroze život pacijenta.
Pitanje je kako prepoznati ove opasne aritmije?
- Nelagodnost u grudima koja nam stvara osećaj nestabilnosti jeste alarm da se odmah javimo lekaru. Kratak dah koji se javlja kod određenih pacijenata je najčešće posledica postojećih koronarnih bolesti i ne mora uvek da ima veze sa aritmijom - rekao je dr Jašović.
Shutterstock
Dr Jašović je naveo i najčešće simptome koji ukazuju na to da je aritmija opasna i da se treba odmah javiti lekaru.
- osećaj treperenja u grudima
- vrtoglavice
- nesvestice
- izmeglice pred očima
- osećaj mučnine
- pacijenti sa koronarnim bolestima mogu osetiti i bol u grudima
Savremeni aparati za merenje pritiska mogu da zabeleži nepravilan srčani ritam, ali prema rečima dr Jašovića, ne treba zaboraviti da su oni baždareni za ljude koji imaju pravilan srčani ritam.
- Najnoviji aparati bi mogli da zabeleže aritmiju, ali ne treba zaboraviti da postoji atrijalna fibrilacija koja je vrlo opasna, posebno za stariju populaciju, koju aparat za merenje pritiska ne može da registruje. U pitanju je aritmija kada srce izgubi normalan srčani ritam. To znači da srce radi, ali potpuno nepravilno zato što se izgubila sinhronizacija sa osnovnim vodičem srčanog ritma koji se nalazi u levoj srčanoj pretkomori usled njenog proširenja - objasnio je uvaženi kardiolog.
On je upozorio da većina aparata za merenje pritiska ima rok trajanja, to je najčešće dve godine. Preporuka je da se posle 12 meseci aparat odnese na baždarenje kako bi davao prave vrednosti, ne samo otkucaja srca, već i krvnog pritiska.
Schutterstock
Najčešći rizici koji mogu dovesti do pojave aritmija su:
- pušenje
- alkohol
- upotreba narkotika
- energetska pića i previše kofeina
- stres i nervoza
- korišćenje određenih lekova i suplemenata
- gojaznost
Dr Jašović je u emisiji "RTS ordinacija" posebno upozorio na određene lekove i suplemente koji mogu da dovedu do poremećaja srčanog ritma.
- To su pre svega neki lekovi koji se koriste za prehladu, takođe intolerancija na bilo koji lek može da dovede do aritmije. Čak i antiaritmici, odnosno lekovi koje dajemo za lečenje aritmije, mogu da deluju suprotno, zato je važno da lekar prati pacijenta kad mu se uvede terapija kako reaguje - zaključio je kardiolog dr Jašović.
Komentari (0)