Odrasli

OVO NIJEDAN GINEKOLOG NIJE REKAO, ŽENE SU U ZABLUDI! Istina o promenama na polnom organu nakon porođaja – tvrdi dr Ristić

Stručnjak za žensku anatomiju otkriva pravu istinu o vagini nakon porođaja i razbija brojne zablude u koje žene često veruju.

Slika Autora
byNevena Jakovljević

15.07.2025 10:20

OVO NIJEDAN GINEKOLOG NIJE REKAO, ŽENE SU U ZABLUDI! Istina o promenama na polnom organu nakon porođaja – tvrdi dr Ristić
Freepik/freepik

Mnogi ljudi još uvek veruju u pogrešnu predstavu da postoje samo dve vrste vagine - jedna koja je "uska" i druga, navodno manje poželjna, "široka". Ovakva podela ne samo da je netačna, već može imati i negativne posledice po samopouzdanje i razumevanje ženskog tela.

U emisiji "150 minuta" na Prvoj televiziji, lekarka opšte prakse dr Marija Ristić sa znanjem iz oblasti ženske anamotije objasnila je da ova predstava nema nikakvo uporište u stvarnosti:

- To je u potpunosti mit! Vagina se ne deli na "usku" i "široku".

Takođe je naglasila da je vagina izuzetno elastičan organ, koji se prilagođava različitim situacijama. Njena forma i osećaj koje pruža zavise od brojnih faktora.

- Uska vagina nikada nije normalna vagina. Kada postoji uska vagina, znači da postoji problem stagnacije u pomeranju mišića karličnog dna. Mišići karličnog dna zatvaraju našu karlicu sa donje strane i vaginalni otvor je zapravo centralni otvor na ovim mišićima. Kada je vagina uska, znači da su ovde mišići u tenziji, u spazmu, manjoj ili većoj meri koja može da bude konstantna, što se, naravno, odnosi i na ženino emotivno stanje, na nervni sistem, na percepciju nje o sopstvenom telu - rekla je dr Ristić, prenosi "Mondo".

shutterstock/Natalia Deriabina

Šta se dešava sa ženskim polnim organom nakon porođaja

Objasnila je šta znači uska vagina.

- Ukoliko se prosto prvi put ustanovi da je vagina uska i ostane uska, to nije nešto što je fiksno jer vaginalni kanal je zapravo kanal koji se u našem telu stalno menja, odnosno, menja svoju dužinu. Kada je žena se**ualno uzbuđena, vagina se izdužuje, odnosno, vaginalni kanal jednostavno postaje duži. Kada prosto sedimo, kada ne radimo ništa, on se skraćuje. Dakle, nema nijedan deo na našem telu koji je fiksan. Znači, naše telo je uvek promenljivo u zavisnosti od toga šta se dešava. Kada se smejemo, usta se rašire. Kada smo ljuti, skupe se. Tako isto i vagina. Dakle, kada je žena opuštena, kada diše pravilno, kada je nervni sistem u miru, takođe i vagina treba da se širi i skuplja, odnosno, da ne postoji uska vagina - rekla je doktorka.

Pojam širenja vagine nakon porođaja, jeste nešto što je prisutno.

- Mislim, naravno, kada beba prođe kroz porođajni kanal, mišići gube svoj tonus i potrebno je uraditi vežbe da se to sve skupi i može da se skupi. Dakle, još jedan mit su i čuvene ginekološke šale "Čim tu prođe beba, tu više sreće nema'" To uopšte nije tačno". Moramo sada da naučimo da tumačimo šta se još dešava iza toga, zato što je karlično dno kao struktura na našem telu takođe još jedan veliki energetski centar naših emocija. I sve što žena u toku dana oseća - ukoliko stalno drži prekrštene noge, ukoliko je stalno anksiozna, ukoliko prosto ima plitko disanje - to ne može da se ne odrazi na vaginu i to da li će ona biti opuštena, odnosno, "široka", mada i taj naziv zaista nije prikladan i primeren za žensko telo, a bogami ni uska - rekla je doktorka.

Shutterstock/Lopolo

Dr Marija Ristić govorila je o promenama nakon porođaja

Doktorka ima četiri sina, a sada čeka devojčicu.

- Moja lična iskustva su me zapravo i navela na ovo čime se danas bavim. I toliko pričam o karličnom dnu, zato što sam upravo kao i većina žena imala probleme i poput prolapsa i poput spada materice i hemoroida i svačega nečeg što vezujemo za normalno zato što smo žene, zato što možemo da postanemo majke, zato što se porađamo i sve ostalo. Međutim, evo, živ sam primer. Rađam četvrto dete u pet godina. Kada žena ima toliko intenzivne promene u svom telu, kao što, na primer, moje telo ima, to i dalje može da bude sve u savršenom redu ukoliko znamo šta radimo i ukoliko prvenstveno poznajemo svoje telo i ako smo spremne da saznamo neke nove stvari koje će nam omogućiti da imamo kontrolu nad svojim telom, a ne da naše telo kontroliše nas - rekla je dr Ristić.

Kegelove vežbe su već dugi niz godina popularne širom sveta, a zahvaljujući brojnim prednostima, često se preporučuju ženama kao efikasan način za očuvanje zdravlja i funkcionalnosti mišića karličnog dna, evo šta doktorka misli o njima.

- Kegelove vežbe, odmah kažem da to uopšte nisu vežbe koje su prikladne da se rade bilo kada u ženinom životu, zato što kada se rade, većina žena njih izvodi pogrešno. Ako mi stegnemo samo ovaj ovde deo oko vagine, a zanemarujemo sve ovo ostalo što je ovde na mom delu prikazano crvenom bojom, onda pravimo tenziju u jako malom delu mišića koji će se odraziti na celokupno zdravlje i na sve funkcije ovih ovde mišića. Tako da, Kegelove vežbe su zapravo nešto što uopšte ne treba raditi, nego se treba upoznati sa mišićima karličnog dna na takav način da razumemo da je to jezgro našeg tela koje je zajedno sa mišićima stomaka, sa dijafragmom, sa mišićima oko kičme.

- Dakle, naše telo je celina, ona nije jedan deo. Naša ruka nije samo ruka sama za sebe. Mi kada uradimo bilo koji pokret rukom, ne izvodi ga samo ruka, nego ga izvode i mišići prednjeg trupa i mišići leđa i prosto ta kontrakcija ide čak i do stopala na nozi. Tako da, kada hoćemo da vežbamo mišiće karličnog dna, moramo prvenstveno da znamo sa čim su povezani u našem telu, pa onda koja je osnovna podrška tom sistemu, gluteus, pa onda gornji deo, pa onda noge, tako da postoji neki red, jer mi nismo samo sklop nekih mišića. To sve ima svoju povezanost - savetovala je doktorka.

Dr Marija Ristić je dala savet koji bi malo ko rekao.

- Ginekolozi su jako važni članovi medicinskog sveta zato što stvarno spašavaju ženama živote na mnoge drugačije načine, ali ovo nije nešto što se izučava uopšte na ginekologiji kao specijalizaciji. Karlično dno se zapravo jako malo pominje, zato što čitava nauka karličnog dna u svetu nije starija od 20 godina, tako da, sve ovo što ja znam, bila je samo moja želja da saznam zbog tih nelogičnosti koje sam dobijala od strane mojih kolega - da je to tako i da ne može drugačije i da se pomirim ili da se nekada operišem. Međutim, jednostavno stoji jedno potpuno neotkriveno polje koje sam ja preuzela da radim kako bih ženama pomogla.

- Nije tabu da pričamo o ovim stvarima niti treba da se stidimo da postoji neki problem jer isto ćemo opušteno reći da imamo neki problem na oku ili sa zubom. Žene treba da razumeju da se sve može rešiti ukoliko imamo pravi pristup i ukoliko razumemo šta se to desilo u ženinom telu. I da to nije samo jedan deo koji mi posmatramo, nego da je to povezano sa čitavim našim ženskim sistemom i načinom funkcionisanja i našom prirodom - otkrila je doktorka.

Otkrila je sa kojim problemima joj se žene javljaju.

- To jesu isti problemi, ali nikada se ni taj jedan isti problem ne dešava na isti način kod svake žene. Tako da, sad najzanimljivije ne postoji, meni je sve ovo zanimljivo što radim i sve je jednako važno. Samo je bitno konstantno pričati o ovome i normalizovati tu temu da ako si žena, ne znači da treba da trpiš, nego da postoji rešenje i jednostavno da se sklonimo od tog transgeneracijskog prenosa te neistine po mom mišljenju - da ne možeš ništa da uradiš i da je muškarcima lakše - rekla je dr Marija Ristić.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)