Odrasli

OVE PROMENE U USTIMA MOGU BITI SIMPTOM JEZIVE BOLESTI: Šta je DLAKAVI jezik, a šta znači kad postane HRAPAV - 10 znakova da nešto nije u redu

Pažljivo praćenje promena na ovom organu može pomoći u ranom otkrivanju mnogih oboljenja i infekcija.

08.02.2025 08:30

OVE PROMENE U USTIMA MOGU BITI SIMPTOM JEZIVE BOLESTI: Šta je DLAKAVI jezik, a šta znači kad postane HRAPAV - 10 znakova da nešto nije u redu
Shutterstock

Zdravlje vašeg jezika može mnogo reći o vašem opštem zdravstvenom stanju. Promene u izgledu ovog organa, poput boje, teksture i bolova, mogu ukazivati na različite zdravstvene probleme, od infekcija do hroničnih bolesti.

Iako mnoge promene nisu ozbiljne, važno je prepoznati 10 alarmantnih znakova koji mogu ukazivati na potrebu za medicinskom pažnjom.

Crveni jezik

Jezik je obično ružičastocrvene boje, ali nedostatak vitamina, poput folne kiseline ili vitamina B12, može izazvati crvenilo i sjaj na jeziku. Ovo može biti posledica prehrambenih navika, poput konzumiranja crvene hrane, ili čak zbog vruće hrane. Međutim, ponekad može ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme. Simptomi poput promena u mentalnom stanju, oštećenog vida ili promena u ishrani mogu signalizirati da je potrebno konsultovati se sa lekarom.

Izbočine na jeziku

Upaljene papile, male kvržice na jeziku, mogu biti uzrokovane prekomernim pušenjem, stresom ili nedostatkom sna. Iako obično nisu razlog za zabrinutost, druge vrste izbočina, poput afte ili limfoepitelnih cista, mogu ukazivati na infekcije ili druge bolesti. Ukoliko ove izbočine ne nestanu nakon dve nedelje, poseta stomatologu je preporučljiva.

Glatki jezik

Glatki jezik, poznat i kao atrofični glositis ili "ćelavi jezik", može se javiti zbog autoimunih bolesti kao što su celijakija ili Sjogrenov sindrom. Gubitak papila na jeziku može uzrokovati bol i promene u ukusu. Ako se primeti gubitak papila zajedno s drugim simptomima, važno je potražiti savet lekara.

Shutterstock

Bol prilikom konzumiranja hrane nikako nisu dobar znak 

Bele mrlje ili premaz

Beli premaz na jeziku može biti znak oralnog drozda, gljivične infekcije izazvane prekomernim rastom kvasca Candida albicans. Dijabetes, HIV ili Sjogrenov sindrom mogu doprineti razvoju ove infekcije. Ako primetite bele mrlje koje liče na karfiol, odmah se obratite lekaru, jer to može biti znak leukoplakije, stanja koje može biti bezopasno ili se, pak, razviti u oralni karcinom, prenosi Health (Helt).

"Čupavi" jezik

Dlakava leukoplakija je stanje koje uzrokuje izrasline na jeziku, obično izazvane Epstein-Barr virusom, HIV-om ili oslabljenim imunološkim sistemom. Iako obično nestaje samo od sebe, u nekim slučajevima, ako izaziva bol, potrebna je medicinska intervencija.

Crni jezik

Crni jezik je rezultat nagomilavanja mrtvih ćelija kože, što je obično povezano sa lošom oralnom higijenom, pušenjem, ili prekomernim konzumiranjem kafe i čaja. Ako je boja jezika crna, obično nije ozbiljan problem, dobro je održavati oralnu higijenu kako bi se izbegli dalji problemi.

Bol u jeziku

Bol u jeziku može biti posledica afte, koja se često javlja usled stresa ili može biti znak dijabetesa. Ako bol traje ili postane intenzivan, posetite lekara ili stomatologa za adekvatnu dijagnozu i lečenje.

Shutterstock

Određene promene na jeziku mogu da ukažu na dijabetes, pa je važno proveravati stanje šećera u krvi 

Osećaj peckanja u ustima

Sindrom "pečenja" u ustima ili kserostomija (suva usta), može uzrokovati neugodan osećaj pečenja na jeziku. Ovo stanje je često povezano sa dehidracijom, određenim lekovima, alergijama ili čak stresom. Ako osećaj peckanja postane hroničan, posavetujte se sa lekarom.

Makroglosija (Uvećani jezik)

Makroglosija uzrokuje da jezik postane veći od uobičajenog, a najčešće se javlja kod ljudi sa naslednim ili urođenim stanjima, poput Daunovog sindroma ili urođenog hipotireoidizma. Ovo stanje može ometati govor, disanje i gutanje, te je važno potražiti medicinsku pomoć.

Pukotine na jeziku

Pukotine na jeziku, koje mogu biti uzrokovane starijom životnom dobi, dehidracijom ili nedostatkom vitamina, mogu biti znak ozbiljnijih stanja poput Daunovog ili Sjogrenovog sindroma. Ako su pukotine duboke i bolne, posetite lekara kako bi se utvrdio uzrok.

Kako prepoznati zdrav jezik i kad treba ići lekaru

Zdrav jezik je ružičasto-crvene boje, vlažan i prekriven papilama koje omogućavaju ukus. Održavanje oralne higijene je ključno za očuvanje zdravlja jezika, pa je preporučljivo prati zube najmanje dva puta dnevno i koristiti strugač za jezik.

Obratite se lekaru ako primetite bilo kakve neobične promene koje ne prolaze, kao što su bol, otok, otežano disanje ili gutanje. Dugotrajne rane ili izbočine na jeziku, kao i problemi sa govorom, mogu biti znak ozbiljnijih stanja koja zahtevaju medicinsku pažnju.

BONUS VIDEO: 

Komentari (0)