Ubrzano kucanje srca, groznica i misli koje lete... Sve ovo mogu da budu simptomi anksioznosti, ali i nečega mnogo ozbiljnijeg. Naime, lekari navode da se znakovi anksioznosti često preklapaju sa lošim funkcionisanjem štitne žlezde.
Štitna žlezda proizvodi neke od najvažnijih hormona i zbog toga je veoma važno da se što pre obratite lekaru čim primetite da postoje problemi sa štitnom žlezdom.
- Štitna žlezda je deo našeg endokrinog sistema i stvara hormone koji regulišu metabolizam i utiču na to kako vaše telo troši energiju. Ovi hormoni utiču na skoro svaki organ u telu, na broj otkucaja srca, telesnu temperaturu i varenje. Kada ova žlezda ne radi kako treba, to utiče na celo telo - navodi doktor Kepal Patel.
Dva su najčešća oblika poremećaja štitne žlezde - hipertireoza, kada se proizvodi previše hormona štitne žlezde, i hipotireoza, kad se ne proizvodi dovoljno hormona.
Veliki problem u ranom otkrivanju bolesti predstavlja činjenica da su simptomi hipertireoze često veoma slični znakovima anksioznosti.
Simptomi hipertireoze su:
- Anksioznost
- Iritiranost
- Lupanje srca
- Povećan broj otkucaja srca
- Tremori
- Pojačano znojenje
- Problemi sa spavanjem
- Osetljivost na toplotu
- Vlažna koža
- Lomljiva kosa
- Slabost mišića
- Značajna gubitak težine bez slabljenja apetita
Budući da se veliki broj znakova preklapa, uz psihološku evaluaciju, savetuje se da pacijenti koji boluju od anksioznosti obavezno urade sve laboratorisjke testove kako bi bili isključeni eventualni problemi sa štitnom žlezdom, navodi nyp.com.
Komentari (0)