Kako se približavamo 2025. godini, mnogi prazne svoje ormane i nadaju se da će sledeće godine biti mršaviji i zategnutiji. Neki pak odlučuju da od 1. januara plate trenera i da se posvete vežbanju, a drugi već uveliko istražuju šta bi mogli da promene u ishrani kako bi se osećali bolje i lepše.
Zapravo, kada sledeći put kupujete proizvode trebalo bi da malo više obratite pažnju šta uzimate. Već to bi bila dobra navika koja bi vam mogla pomoći da dovedete svoju liniju do savršenstva bez mnogo muke.
Ako se malo bolje zagledate na poleđinu proizvoda koji kupujete shvatićete da mnogi imaju dodat šećer iako se nekada označavaju kao zdravi. Upravo dodat šećer preovlađuje u mnogobrojnim jelima, a čak ćete tu stavku pronaći i u proizvodima koji se navode kao fitnes. U pitanju su slatkiši i drugi proizvodi koji se preporučuju kao zdravi i kada smo na dijeti a sadrže dodat šećer.
Studija iz 2023. koju je sproveo The Lancet otkrila je da osobe koje su na dijeti sa visokim sadržajem šećera imaju povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti i moždanog udara.
Ističući potencijalne zablude o zdravoj ishrani, jedna studija je izdvojila niskokalorična pića zbog njihovog negativnog uticaja na rizik od kardiovaskularnih bolesti, uprkos tome što izgledaju zdravije od običnih gaziranih pića.
Trenutno se procenjuje da prosečna odrasla osoba u Velikoj Britaniji konzumira više nego dvostruko od preporučenog dnevnog unosa šećera. Ovo ne samo da povećava skladištenje masti u telu, posebno oko stomaka, već utiče i na metaboličko i kardiovaskularno zdravlje, povećavajući rizik od ozbiljnih stanja kao što su dijabetes, bolesti srca i moždani udar.
Uprkos tome što većina ljudi zna da dodati šećeri u poslasticama poput slatkiša i čokolada narušavaju naše zdravlje, možda neće primetiti da se to krije u gomili drugih proizvoda – uzmimo, na primer, pločice granole.
Stručnjaci za fitnes objasnili su kako da izbegnete ovo, počevši od pseudonima na etiketama hrane:
- Šećer se krije pod mnogim imenima, uključujući fruktozu, saharozu i kukuruzni sirup. Proverite liste sastojaka na upakovanoj hrani da biste uočili ove podmukle dodatke.
Sladokuscima se savetuje da kupuju prirodne zaslađivače poput meda ili javorovog sirupa, piše Miror (Mirror).
Komentari (0)