Odrasli

OVO NIKAKO NE RADITE AKO IMATE SRČANI UDAR! Lekari upozoravaju: Može da bude KOBNO, sačekajte pomoć!

Kardiolozi upozoravju da trend koji se širi mrežama može da bude veoma opasan.

21.12.2024 17:50

OVO NIKAKO NE RADITE AKO IMATE SRČANI UDAR! Lekari upozoravaju: Može da bude KOBNO, sačekajte pomoć!
shutterstock.com

Prepoznavanje simptoma srčanog udara i brza reakcija lekara često predstavljaju granicu između života i smrti. Kardiolozi često ističi da u slučaju znakova da neko ima infarkt treba odmah pozvati Hitnu pomoć. A, šta ako vam se to dogodi kad ste sami i ne možete da pozovete lekara?

Na društvenim mrežama moguće je pronaći savete za sve i svašta, pa i šta raditi ako imate srčani udar, a sami ste kod kuće. Prema savetima potpuno nestručnih lica, na mrežama navodno treba kašljati kako bi se zadržao srčani ritam?! Međutim, kako tvrdi britanski lekar, dr Karan Rajan, to je ogromna greška koja može dodatno da vam ugrozi život.

- Ako mislite da imate srčani udar, nemojte da kašljete jer možete dodatno da pogoršate svoje stanje - naglasio je on.

Shutterstock

Srčani udar je opasno stanje i treba odmah pozvati Hitnu pomoć

Prema njegovim rečima, ova tehnika, poznata kao Valsalva manevar, može da stimuliše vagusni nerv, što dovodi do nižeg krvnog pritiska i sporijeg otkucaja srca. Iako je ovaj manevar koristan za određene srčane aritmije, kao što je supraventrikularna tahikardija, on je opasan u slučaju infarkta.

- Srčani udar nastaje usled smanjenog dotoka krvi u srčani mišić, obično zbog blokade u koronarnoj arteriji. To dovodi do nedostatka kiseonika i oštećenja srca. Prisilno kašljanje može dodatno sniziti krvni pritisak i usporiti otkucaje srca, što dodatno smanjuje dotok krvi u srčani mišić i ubrzava njegovo oštećenje - upozorio je dr Rajan. 

Metoga kašljanja može privremeno ublažiti simptome kao što su nelagodnost u grudima ili lupanje srca, ali to samo prikriva još opasnije stanje i problem. Ovo može odložiti prepoznavanje srčanog udara i blagovremenu medicinsku intervenciju, što je izuzetno opasno.

Shutterstock

Brza lekarska pomoć poboljšava šanse za preživljavanje i oporavak

Ako osetite simptome srčanog udara, odmah potražite medicinsku pomoć. Ne eksperimentišite sa tehnikama koje mogu doneti više štete nego koristi. Simptomi srčanog udara su:

  • Bol u grudima
  • Osećaj pritiska, težine, stezanja ili pečenja u grudima
  • Bol se može širiti od grudnog koša do ruku (najčešće leve), vilice, vrata, leđa i stomaka
  • Vrtoglavica ili osećaj slabosti
  • Hladan znoj 
  • Kratak dah
  • Mučnina ili povraćanje
  • Intenzivan osećaj anksioznosti, sličan napadu panike
  • Kašalj ili kratak dah

Bol u grudima je često intenzivan, ali kod nekih ljudi može biti blag i podsećati na probavne smetnje. Ako mislite da neko ima srčani udar, odmah pozovite 194. Brza reakcija povećava šanse za preživljavanje i oporavak.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)