Odrasli

BROJ VAŠIH STOLICA GOVORI O BOLESTI - morate ovo znati! Evo sa čime se suočavate ukoliko neredovno praznite creva i koliko se odlazaka u toalet smatra ZDRAVIM!

U najnovijoj studiji otkriveno je šta se sve u organizmu dešava ukoliko konstipacija traje više dana.

20.12.2024 11:20

BROJ VAŠIH STOLICA GOVORI O BOLESTI - morate ovo znati! Evo sa čime se suočavate ukoliko neredovno praznite creva i koliko se odlazaka u toalet smatra ZDRAVIM!
Schutterstock

Studija objavljena u Cell Reports Medicine otkriva da učestalost pražnjenja creva značajno utiče na fiziologiju i dugoročno zdravlje, pri čemu su najbolji ishodi onda kada stolica događa jednom ili dvaput dnevno.

Prethodna istraživanja su sugerisala povezanost između zatvora i dijareje sa većim rizikom od pojave infekcija i neurodegenerativnih stanja. Međutim, budući da su ovi nalazi dobijeni od obolelih pacijenata, ostalo je nejasno da li je neredovan odlazak u toalet uzrok ili rezultat njihovog stanja. 

- Nadam se da će ovaj rad malo otvoriti umove kliničara za potencijalne rizike nekontrolisanja frekvencije pražnjenja creva - rekao je autor studije, Šon Gibons, sa Instituta za sistemsku biologiju, objašnjavajući da lekari često neredovno pražnjenje posmatraju samo kao "smetnju".

Gibons i njegov tim prikupili su kliničke, životne i biološke podatke - uključujući hemiju krvi, mikrobiom creva, genetiku i još mnogo toga, od više od 1.400 zdravih odraslih dobrovoljaca bez znakova aktivne bolesti.

Frekvencije pražnjenja creva, koje su prijavili učesnici, kategorisane su u četiri grupe: konstipacija (jedno ili dva pražnjenja creva nedeljno), niska normalna (tri do šest nedeljno), visoka normalna (jedan do tri dnevno) i dijareja.

shutterstock.com

Redovnim, prihvatljivim brojem odlazaka u toalet podrazumeva se jednom ili dvaput dnevno  

Kada se stolica predugo zadržava u crevima mikrobi iscrpljuju dostupna vlakna, koja fermentišu u korisne kratkolančane masne kiseline, i umesto toga fermentišu proteine, proizvodeći toksine poput p-krezol sulfata i indoksil sulfata.

- Ono što smo otkrili jeste da čak i kod zdravih ljudi, koji imaju opstipaciju, dolazi do porasta ovih toksina u krvotoku - rekao je Gibons, napominjući da su ti toksini posebno opterećujući bubrege.

U slučajevima dijareje, tim je otkrio supstance koje ukazuju i na upalu i oštećenje jetre.

Gibons je objasnio da tokom dijareje telo izlučuje višak žučne kiseline, koju bi jetra inače reciklirala da bi rastvorila i apsorbovala masti iz ishrane.

Demografski gledano, mlađi ljudi, žene i oni sa nižim indeksom telesne mase obično imaju ređe pražnjenje creva.

- Hormonske i neurološke razlike između muškaraca i žena mogu objasniti taj jaz - rekao je Gibons, ističući da tome treba dodati i činjenicu da muškarci generalno konzumiraju više hrane.

Prema njegovim rečima, postoji način da se učestalost stolica poboljša. 

- Obroci sa više voća i povrća, to je najvažnije - rekao je Gibons i naglasio da tome treba dodati i konzumiranje puno vode, redovnu fizičku aktivnost i ishranu u kojoj je više biljaka, piše "Science alert".

BONUS VIDEO:

Komentari (0)