Svi žele da skupoceni parfem traje što duže, ali cena toga može i bukvalno da bude prevelika, jer naučnici su utvrdili da hemikalije pod nazivom ftalati, a koje se dodaju da bi miris parfema trajao duže, mogu da budu opasne po zdravlje dece i odraslih.
Ftalati se nalaze u mnogim parfemima i, kako navodi profesorka Andrea Gor sa Univerziteta Teksas, oni ometaju normalno funkcionisanje hormona u telu.
Istraživanja su pokazala da ftalati (kao što su DEHP, DBP, DIBP i BBP) predstavljaju značajne rizike za zdravlje, naročito kod dece. U SAD određeni ftalati su zabranjeni u dečjim igračkama, ali nema ograničenja za njihovu upotrebu u parfemima i proizvodima za ličnu negu kao što su šamponi i sapuni. Evropska unija je takođe zabranila ftalate u igračkama za decu do tri godine i u kozmetičkim proizvodima, ali nije zabranjena upotreba svih ftalata - regulisana je samo količina koju proizvodi smeju da sadrže.
Profesorka Gor preporučuje izbegavanje proizvoda s dodatnim mirisima, uključujući parfeme, mirisne losione, šampone, deterdžente i antiperspirante.
- Literatura o izloženosti ftalatima, posebno među decom, izrazito je zabrinjavajuća. Ftalati su endokrini disruptori, što znači da ometaju normalno funkcionisanje hormona u telu. To može da izazove ozbiljne razvojne rizike kod dece. Jedna studija je, na primer, pokazala da viša koncentracija ftalata u urinu povećava rizik od ADHD-a kod adolescenata za 25 odsto - upozorava Gor.
Međutim, rizici nisu ograničeni samo na decu. Kod odraslih, ftalati su povezani s kardiovaskularnim bolestima i neplodnošću i kod žena i kod muškaraca.
Iako neki stručnjaci tvrde da nema dovoljno dokaza o štetnosti ftalata kod ljudi, opsežni testovi na životinjama ukazuju na njihov negativan efekat.
- Hormoni endokrinog sistema kod ljudi i životinja su toliko slični da su rezultati ovih istraživanja više nego dovoljan dokaz - smatra Andrea Gor.
Problem je što ftalati nisu prisutni samo u parfemima, osim što se nalaze u skoro svim kozmetičkim preparatima, prisutni su u mnogim proizvodima, poput plastične ambalaže, kesa za đubre i ultraprerađene hrane.
Jedna studija iz 2022. je zaključila da su ove male količine ftalata bezopasne, ali kako navode stručnjaci, prosečna žena dnevno koristi i do 12 različitih preparata, od parfema do šminke, i to drastično povećava potencijalno opasnu količinu ftalata, prenosi nypost.com.
Komentari (0)