Poslednjih nedelja Domovi zdravlja širom Srbije prepuni su pacijenata sa respiratornim infekcijama. Kako ističu epidemiolozi, nisu iznenađeni jer od letos hara novi soj korone (XEC), a broj zaraženih rapidno raste. Očekivanja su da će pik zaraze biti u narednim, hladnim zimskim mesecima koji su inače vreme respiratornih infekcija i gripa.
Kako ćete prepoznati da ste zaraženi?
Simptomi po kojima ćete prepoznati da imate koronu su:
- groznica i izražena glavobolja koja ne popušta
- visoka temperatura
- upala i bol u grlu
- kašalj
- gubitak čula mirisa i apetita
- umor
- bolovi u celom telu
Da bi se simptomi potvrdili, potrebno je da odete kod lekara koji će uraditi testiranje i na osnovu rezultata i kliničke slike preporučiti kako da se ponašate i lečite. Većina pacijenata koji su se već zarazili tim sojem virusa korone žalili su se da nisu mogli da ustanu iz kreveta i po dve nedelje.
Kako je za Express objasnila lekar opšte prakse, dr Helen Vol, novi soj korone više liči na grip sa težim simptomima.
- Jesen je vreme kada se generalno povećava prisutnost respiratornih infekcija. Trenutno imamo dva soja korone, ali s obzirom na zarazni potencijal novog soja XEC, koji se pojavio letos, očekuje se da će postati najdominantniji već do zime. Tada će dodatno doći do povećanja broja zaraženih, a očekujem da će se povećati i broj hospitalizovanih pocijenata, posebno starih i onih sa oslabljenim imunitetom - rekla je ona.
XEC pripada grupi podvarijanti omikrona i kao požar se širi svetom. Do sada je registrovan u najmanje 27 zemalja u Evropi, Severnoj Americi i Aziji, a ubrzano se širi i po SAD.
Šta kažu lekari?
Kako su objasnili naučnici, ovaj soj je verovatno nastao kombinovanjem trenutno dva aktuelna soja korone čime objašnjavaju i pojačane, a u nekim slučajevima i teške oblike bolesti.
Prema rečima dr Skota Robertsa, stručnjaka za zarazne bolesti, do težih simptoma dolazi u sledećem slučaju.
- Do takvog spajanja može doći kada je jedna osoba zaražena sa dva različita soja. Umesto sporog razvoja kliničke slike usled kombinovanja genoma obe varijatne dolazi do ubrzanog razvoja zaraze i bolesti - kazao je on.
Lekari naglašavaju da nikako ne treba da se lečite sami i na svoju ruku pijete antibiotike, već da pomoć potražite kod svog izabranog lekara koji će postaviti dijagnozu i na osnovu kliničke sliki preporučiti šta da radite. Ležanje je jedan od prvih uslova, a ukoliko doktor proceni, može da prepiše i određenu terapiju.
Komentari (0)