Grip je najčešća virusna bolest gornjih disajnih puteva, a jesen i zima su periodi kada se i najčešće javlja. Pogađa sve uzraste od dece do starijih, a klinička slika zavisi od stanja imunološkog sistema samog organizma obolelog.
Vakcina protiv gripa se posebno pravi svake godine u zavisnosti od tipa virusa gripa koji preovladava i jedan je od načina da se zaštite pre svega rizične grupe ljudi.
Šta kaže stručnjak?
Kako je za Srećnu republiku objasnio prim. dr Tomislav Radulović stručnjak za imunizaciju, vakcina protiv gripa nije toliko efikasna kao druge "žive" vakcine, ali sprečava komplikacije. To je posebno važno za rizične grupe pacijenata kao što su oboleli od malignih bolesti, hronični bolesnici i stariji od 65 godina.
- Kad vakcinu protiv gripa dobije mlada osoba sa jakim imunitetom, ona ga štiti oko 85 odsto. Što su ljudi stariji to je efikasnost vakcine manja zbog oslabljenog imunološkog sistema. Osoba od 75 ili 80 godina koja dobije vakcinu protiv gripa zaštićena je tek 45 odsto. I sad se postavlja pitanje čemu vakcina? Vakcina starije osobe štiti od komplikacija koje u tim godinama mogu biti fatalne - objasnio je Radulović.
Prema rečima našeg stručnjaka vakcina se i dobija ne kao zaštita od virusa već od komplikacija.
- Grip može da donese ozbiljne komplikacije, a starijim pacijentima i hospitalizaciju. Upravo zbog toga se vakcina i prima kako bi klinička slika bila blaža. Vakcina protiv gripa starijim ljudima bukvalno spasava glavu, jer u tim godinama svaka komplikacija, a posebno pneumonija udružena sa drugim bolestima od kojih stariji pacijenti često boluju, može biti vrlo kobna. Zbog toga se vakcina preporučuje i ostalim rizičnim grupama kao što su pacijenti sa malignim bolestima ili hronični bolesnici - dodao je on.
Prema preporuci Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu imunizacija protiv gripa sporvodi se u oktobru i novembru sa jednom ili dve doze vakcine u zavisnosti od uzrasta i preporuka lekara. Potrebno je izvesno vreme, najčešće oko tri do četiri nedelje pre pojave gripa u populaciji, kako bi organizam stekao imunitet.
Takođe, preporuka je da vakcinu protiv gripa prime osobe iz sledeće kategorije stanovništva:
- trudnice
- deca starija od 6 meseci ukoliko imaju probleme sa plućima (astma)
- hronični bolesnici sa kardiovaskularnim bolestima
- pacijenti sa metaboličkim poremećajima (šećerna bolest i gojaznost)
- bolesnici sa bubrežnom disfunkcijom
- lica sa neurološkim poremećajima, pacijenti sa malignim oboljenjima, imunosupresijom, pacijenti koji su imali transplataciju
- lica starija od 65 godina
- lekari, medicinsko osoblje i zaposleni u gerentološkim centrima
Simptomi gripa
Grip ili influenca najteža je virusna bolest organa za disanje. Javlja se sezonski, a simptomi se najčešće javljaju odjednom i više znakova bolesti. Najčešći simptomi gripa su:
- povišena temperatura (nekad i do 40 stepeni posebno u prva tri dana)
- umor
- glavobolja
- bolovi u mišićima i zglobovima
- bolovi u grlu
- curenje iz nosa i zapušen nos
- kašalj
- klonulost i nemoć, mučnina i gubitak apetita
- pospanost, smetenost ili dezorijentisanost
- povraćanje i proliv posebno kod male dece
Temperatura obično ostaje povišena četiri do šest dana. Oporavak je relativno spor i dug, a kašalj, umor, malaksalost, slab apetit i slične tegobe mogu potrajati i nekoliko nedelja.
Komentari (0)