Čak i ljudi koji se ne plaše, a i ne gade insekata, ne podnose smrdibube. Savetuje se da ih uhvatite u papir i izbacite nepovređene napolje.
Mnogi govore da je sa njima kao borba sa vetrenjačama jer je veoma teško zaštiti se, ali i izbaciti ih iz prostorije u koju uđu. A situacija postaje još gora ako se smrdibube odomaće i izlegu jajašca!
Doduše, ovo nije čest slučaj, i sa njima uglavnom nemamo veće neprijatnosti.
Ovi insekti dolaze iz reda štitastih stenica, ali to ne znači da su krvopije kao što su to njihove sitne parazitske rođake – krevetne stenice, koje nastanjuju postelje i stvarno grizu i piju krv.
Smrdibube možda i mogu da budu čovekovi neprijatelji, ali samo na njivama, gde se hrane lišćem žitarica i ljuskama semenki, pa oštećuju biljke i zemljoradnicima donekle smanjuju prinos.
Međutim, ove bube ne podnose hladnoću. Zato, kada dođe jesen, one počinju da se bore za goli život i traže sklonište negde gde je toplo, tek da prezime.
Rešenje za smrdibube još uvek ne postoji, sem silnih hemijskih aparata koji se prskaju na njih u nadi da će pomoći.
Pokušajte da je isterate iz prostorije tako nešto ćete ugasiti svetlo i otvoriti prozor, bez pokušaja da je ubijete.
Evo zašto ne treba da ih izbacite iz kuće
Narod, od davnina poštuje smrdibube i veruje u njihove natprirodne moći. Tako su naši stari skovali uzrečicu koja kaže "Kad martin uđe u kuću biće i para" i smatrali da ga nipošto ne treba terati napolje jer se tako teraju pare iz kuće.
Zato dobro razmislite pre nego što isterate smrdibubu iz kuće, a ona će uzvratiti blagostanjem u vašem domu.
Komentari (0)