Decenijama unazad hrana za dugovečnost je glavni predmet istraživanja naučnika. Visente Mera je stručnjak za dugovečnost i on je putovao svetom u potrazi za najboljom superhranom. Pošto je proveo izvesno vreme u Japanu, bavio se proučavanjem navika u Plavim zonama, područjima sa najdugovečnijim ljudima i postao strastveni ljubitelj fermentisane soje poznate kao miso.
Ova pasta se pravi od fermentisane soje, morske soli i koji pečurke. Doktor Mera ističe kako je to veliki izvor minerala i vitamina, a osim toga što je pristupačna i ukusna može se kombinovati sa povrćem kako bi jelu dalo bolji ukus.
Miso supa smanjuje rizik od mnogih bolesti
Jedno japansko istraživanje je otkrilo da oni koji konzumiraju miso imaju manji rizik od raka stomaka i srčanih oboljenja, a osim toga ova pasta ima ima i antidijebetičke i antiflamamtorne efekte na telo. Iako malo ko zna, mnoge namirnice, uključujući i fermentisanu soju su prirodni probiotici, piše vogue.com.
Pod tim se misli da prirodni sastojak favorizuje prirodnu ravnotežu crevne flore koja je neophodna za naše opšte zdravlje.
Kako uključiti miso u svoju dnevnu rutinu?
Supa od fermentisane soje ili miso supa je svakodnevno jelo u Japanu i to je navika koju dr Mera preporučuje kod svih pacijenata ujutru. Ova namirnica ima direktan uticaj na starenje, posebno kada je reč o koži i kognitivnim funkcijama. Tradicionalna miso supa pravi se sa tofuom i morskim algama, a može se konzumirati bilo kad u toku dana. Stručnjaci preporučuju da se miso pasta razmuti sa kašikom vrele vode i da u to dodate tofu, morske alge i malo mladog luka ili praziluka. Kako kažu, ovo jelo je puno laktobacila i bifidus bakterija koje su rudnik zdravlja za stomak.
Ukoliko ne znate kako se pravi miso supa, isprobajte naš recept.
Komentari (0)