Sepsa je klinički sindrom, i komplikacija teških poremećaja, a karakterišu je sistemsko zapaljenje, obimno oštećenje tkiva i sistemski odgovor organizma na infekciju. Sepsa može oštetiti pluća, bubrege, jetru i druge organe. Prema rečima stručnjaka NHS Velike Britanije (Nacionalna zdravstvena organizacija) bilo koji tip bakterija može uzrokovati ovo stanje kod koga je vreme ključan faktor jer postaje sve opasnije ukoliko se sepsa ne leči na vreme. Neki od prvih simptoma koji se javljaju su slabost, drhtavica, ubrzan rad srca, kao i problemi sa disanjem.
Međutim, kada otrovi oštete krvne sudove izazivaju curenje tečnosti u okolini tkiva, što može uticati na sposobnost srca da pumpa krv. Ako krv ne dođe do vitalnih organa, poput mozga i jetre, to može dovesti do smrti. Kod nekih ljudi ovo može biti očigledno, dok kod drugih simptomi mogu biti teško primetni.
Najčešći simptomi septičkog šoka su:
- Teškoće pri ustajanju
- Vrtoglavica ili osećaj vrtoglavice
- Pospanost
- Značajna promena mentalnog stanja, poput ekstremne zbunjenosti, ili dezorijentacije
- Proliv
- Mučnina i povraćanje
- Hladna i bleda koža
Ukoliko vi, ili neko od vaših bližnjih ima ove simptome odmah pozovite Hitnu pomoć. Ovo se posebno odnosi ukoliko ove znakocve upozorenja primetite kod beba, dece, trudnica, starijih osoba ili bolesnika sa hroničnim zdravstvenim problemima (kao što je dijabetes, ili bubrežni problemi) kao i sve pacijente sa oslabljenim imunitetom (osobe sa HIV-om, ili AIDS-om).
Ukoliko pacijent na vreme dobije medicinsku pomoć moguće je sprečiti fatalan ishod. To uključuje terapiju kiseonikom, infuziju, lekove i antibiotike. Prema podacima klinike Mejo većina bolesnika se oporavi od blage sepse, ali stopa smrtnosti od septičkog šoka je i dalje izuzetno visoka i iznosi od 30 do 40 odsto.
Šta je sepsa i septički šok?
Sepsa je stanje koje može izazvati smrtni ishod, kada telo reaguje na infekciju. Imuni sistem, koji brani naše telo od infekcija, će odregovati u skladu sa vrstom i jačinom upale. To može da dovede do šoka, otkazivanja organa, a ponekad i smrti ukoliko se ne prepozna na vreme.
Kako prepoznati sepsu kod odraslih?
- Nejasan govor ili konfuzija
- Ekstremno drhtanje ili bolovi u mišićima
- Učestalo mokrenje
- Teško disanje
- Osećaj da ćete umreti
- Promenjana boja kože (siva)
Kako prepoznati sepsu kod dece?
- Ubrzano disanje
- "Napadi" ili grčevi
- Bled teni telo hladno na dodir
- Osip koji ne nestaje kada ga pritisnete
- Teško ustajanje i nedostatak snage
Kako prepoznati sepsu kod dece mlađe od pet godina:
- Gubitak apetita
- Neprekidno povraćanje
- Nije mokrilo 12 sati
Komentari (0)