Kandida je gljivica, vrsta kvasca, koja u malim količinama nastanjuje usnu duplju i creva. Zdrave bakterije u crevima obično drže nivoe kandide pod kontrolom, međutim, nekoliko različitih faktora može uzrokovati povećanje njenog nivoa.
Najveći rizik predstavlja konzumiranje namirnica bogatih šećerom i rafinisanim ugljenim hidratima (kojima se kvasac hrani), preterano konzumiranje alkohola, ishrana bogata fermentisanim namirnicama, ali i stres.
Kako biste saznali da li imate kandidu morate osluškivati svoje telo i signale koje vam ono šalje. Stručnjaci su ustanovili nekoliko učestalih simptoma koji govoto sa sigurnošću upućuju na to da imate to gljivično oboljenje.
- Gljivične infekcije kože i noktiju
- Hronični umor ili iscrpljenost
- Probavne smetnje, kao što su nadimanje, zatvor ili dijareja
- Poteškoće sa koncentracijom, slabo pamćenje, nedostatak fokusiranosti
- Kožni problemi - ekcemi, psorijaza i osip
- Razdražljivost, česte i nagle promene raspoloženja, anksioznost ili depresija (što je potpuno neočekivano da se može dovesti u vezu sa problemom u intimnoj regiji)
- Vaginalne infekcije, infekcije urinarnog trakta, rektalni ili vaginalni svrab
- Ozbiljne sezonske alergije ili svrab ušiju
- Jaka želja za šećerom ili ugljenim hidratima
Efikasno lečenje kandide podrazumeva obnavljanje nivoa zdravih bakterija koje gljivicu drže pod kontrolom. To se, prvenstveno, postiže promenom ishrane. Prva stvar koju je potrebno uraditi jeste izbacivanje šećera i rafinisane ugljene hidrate, piše Minimagazin.
Kada je reč o šećeru, potrebno je izbaciti sve vrste - i prirodne i rafinisane. Od voća se tako preporučuju samo citrusi poput grejpfruta, limuna, limete, ali i ananasa.
Komentari (0)