Deca su mnogo pametnija nego što odrasli često misle. Iako deluje da se igraju, crtaju ili su potpuno zaokupirana nekom drugom aktivnošću, ona pažljivo osluškuju sve što se oko njih dešava. Njihov um funkcioniše kao sunđer, upija ne samo ono što im direktno govorimo, već i ono što izgovaramo "u prolazu“, misleći da nas ne čuju.
Zbog toga psiholozi upozoravaju na važnost komunikacije u prisustvu dece, ne samo sa njima, već i međusobno kao odrasli. Pitanje nije samo šta govorimo, već kako to govorimo i kakvu poruku šaljemo deci, često i nesvesno.Ovo su teme koje je bolje izbegavati pred decom.
Komentari o izgledu i telu
Deca lako usvajaju stavove koje čuju u svom okruženju. Ako često čuju kritike na račun tuđeg ili sopstvenog izgleda, recimo "debela sam“ ili "kako je on smršao“, vrlo brzo mogu razviti nesigurnost i iskrivljenu sliku o svom telu.
freepik
Psiholozi upozoravaju da čak i pozitivni komentari koji se tiču fizičkog izgleda mogu doprineti tome da deca previše pažnje posvećuju spoljašnjosti, zanemarujući unutrašnje vrednosti.
Kritikovanje drugog roditelja
Bilo da su roditelji razvedeni ili zajedno, međusobne kritike pred detetom mogu ostaviti duboke posledice. Dete oseća da mora da bira stranu, što može izazvati zbunjenost, krivicu i narušiti odnos sa jednim roditeljem. Umesto otvorenih sukoba, preporučuje se da se nesuglasice rešavaju van dečijeg prisustva.
Poređenja među decom
Fraze poput "zašto ne možeš da budeš kao tvoj brat?“ ili "ti si naše dobro dete“ mogu delovati bezazleno, ali zapravo podstiču rivalstvo i dugoročnu nesigurnost.

freepik
Dete može steći utisak da njegova vrednost zavisi od toga koliko je "bolje“ od nekog drugog, što remeti prirodne odnose u porodici.
Razgovori o novcu i finansijskim problemima
Naravno da ne treba decu držati potpuno u neznanju kada je reč o novcu, ali detaljno prepričavanje računa, dugova ili stresa oko novca može izazvati bespotrebnu preopterećenost.
Deca ne razumeju kompleksnost odraslih problema, pa često zaključe najgore, da neće imati šta da jedu ili gde da žive. Ako je budžet ograničen, najbolje je reći nešto poput: "ovog meseca štedimo da bismo kasnije mogli da priuštimo nešto lepo“.
Veličanje alkohola ili psihoaktivnih supstanci
Deca uče iz primera, i to ne samo iz onoga što im se direktno kaže. Ako slušaju odrasle kako se sa nostalgijom ili ponosom prisećaju pijanstava ili govore o alkoholu kao načinu da se "opuste“, mogu steći pogrešnu sliku o tim supstancama. Čak i kada je u šali, ovakva retorika može ohrabriti rizično ponašanje kasnije.
freepik
Način na koji pričamo pred decom mnogo je važniji nego ono što mislimo. Svaka reč, pogled ili ton može postati deo njihove unutrašnje slike o sebi i svetu. Umesto da se trudimo da ih zaštitimo isključivanjem iz stvarnosti, mnogo je korisnije da ih uključimo, ali na način koji im pruža sigurnost, razumevanje i prostor da rastu.
Komentari (0)