Roditeljstvo

ODNOS RODITELJA I DECE SE VEOMA LAKO NARUŠI UPOZORAVAJU PSIHOLOZI: Ove 4 rečenice nemojte NIKAD koristiti u razgovoru sa mališanima!

Psiholozi upozoravaju da se čak i komplimenti, ukoliko nisu najbolje sročeni, mogu protumačiti kao uvreda.

Slika Autora
byAna Đelić

20.05.2025 17:30

ODNOS RODITELJA I DECE SE VEOMA LAKO NARUŠI UPOZORAVAJU PSIHOLOZI: Ove 4 rečenice nemojte NIKAD koristiti u razgovoru sa mališanima!
Shutterstock/DimaBerlin

Iako na prvi pogled mogu zvučati kao komplimenti, određene rečenice koje roditelji koriste u komunikaciji sa svojom odraslom decom zapravo mogu ozbiljno narušiti međusobno poverenje, upozoravaju stručnjaci sa Harvard Business School.

Prema njihovim rečima, ove fraze često potiču iz društvenih normi koje podstiču upoređivanje, potrebu za spoljašnjim priznanjem i težnju ka statusu. Kao rezultat, odnosi između roditelja i odrasle dece mogu postati napeti, a deca se osećaju nepoštovano, neshvaćeno i manje vredno, bez obzira na to da li su rečenice izrečene iz dobre namere.

"Zapravo imaš odličan ukus"

Reč "zapravo" u ovakvoj rečenici otkriva element iznenađenja - kao da roditelj nije očekivao da njegovo dete ima dobar ukus. Psiholog dr Set Dž. Gilihan objašnjava da ovakva skrivena kritika može ozbiljno da naruši samopouzdanje odraslog deteta.

shutterstock.com

Roditelji često, iz najbolje namere, uništavaju samopouzdanje deteta

- Dete može steći utisak da njegovi napori, koliko god da se trudi, nikada neće biti dovoljni da ispuni roditeljska očekivanja - ističe on.

"Iznenađujuće si samostalan/na"

Kada roditelji ističu da ih samostalnost njihovog deteta iznenađuje, to navodi da ranije nisu verovali u njegove sposobnosti. Takva rečenica može ostaviti utisak da se uspeh deteta ne očekuje, pa čak ni ne ceni. Istraživanje Univerziteta u Kardifu pokazuje da prikrivene uvrede, koliko god bile suptilne, izazivaju osećaj nelagodnosti i udaljenosti, jer osoba ne može odmah da shvati zašto se oseća povređeno ili odbačeno.

"Lepo je konačno videti da nešto radiš od svog života"

Iako zvuči kao podrška, ova rečenica u suštini umanjuje sve što je dete do tada postiglo. Stručnjaci navode da ovakvi komentari često proističu iz podsvesne zavisti, razočaranja ili lične nesigurnosti roditelja. Umesto da podstakne bliskost, ovakav komentar kod deteta izaziva gorčinu, osećaj omalovažavanja i povlačenje u sebe.

"Mnogo si pametniji/a nego što si bio/la ranije"

Naizgled pohvalna, ova izjava zapravo upućuje na to da je dete ranije bilo manje pametno ili na neki način nedovoljno dobro. Prema istraživanjima, jedan od glavnih uzroka nesuglasica između generacija upravo su ovakve komunikacione navike. Umesto povezivanja, ovakve rečenice često podsećaju dete na ranije trenutke kada se osećalo kritikovano i neprihvaćeno, što dodatno povećava emocionalnu distancu.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)