Pegi Haris iz Vernona u Teksasu udala se za svog dečka Bilija davne 1944. Nažalost, uživali su samo šest nedelja u braku, a onda je Bili, koji je bio pilot, dobio poziv i poslat je u Evropu. Kada su se pozdravili, Pegi nije mogla ni da nasluti da je to poslednji put da ga vidi. A njeno čekanje da sazna istinu o Bilijevoj sudbini je trajalo punih 68 godina.
Neizvesnost je za Pegi bila gora od straha da se Biliju nešto dogodilo. Prolazili su dani, pretvorili se u mesece, nizale su se godine, rat se završio, a ona nije i dalje znala šta se desilo njenom Biliju.
Ona nikada nije dobila telegram, nikada joj niko nije zakucao da vrata, pozvao telefonom ili na bilo koji način objasnio šta se desilo sa njenim suprugom. I tako punih 68 godina.
- Bili i ja smo bili venčani samo šest nedelja, ali ja sam odlučila da to bude za ceo život - rekla je Pegi.
Tokom godina najdužeg čekanja Pegi je dobijala različite informacije - da je Bili živ, da su ga videli i da ima drugu porodicu, da je sahranjen na tom i tom groblju... Ispostavilo se da su to sve laži.
Njena tuga se nije smanjivala vremenom, i poslednja nada joj je bio kongresmen Mek Tornberi, kojem je Pegi pisala više puta i preklinjala ga za pomoć.
Početkom 2005. kongresmenovi saradnici su Pegi poslali poruku da su proverili vojne arhive i da se Bili i dalje vodi kao nestao u akciji.
Međutim, sve se promenilo 2012, kada je njen rođak Alton Harvi uzeo stvari u svoje ruke. Proverio je sve moguće vojne arhive, i za tren oka pronašao da je Bili sahranjen na najvećem vojnom groblju u Normandiji i da je poginuo 17. jula 1944. tokom borbenog zadatka.
Poptpuno neverovatno, ispostavilo se da kongresmen Tornberi nikad nije pogledao vojni arhiv jer da jeste, Pegi bi sedam godina ranije saznala istinu.
Posle ovog saznanja Pegi je 10 puta godišnje slala cveće na Bilijev grob.
- Za njegov rođendan, godišnjicu venčanja, Božić i još neke nama važne datume slala sam cveće. Kada ljudi razmišljaju o kraju, shvate da nisu prošli kroz ovako nešto - koja je bila poslednja udovica koja je obilazila ovo groblje vojnika.
Međutim, ni ovo nije kraj - u malom normandisjkom selu Le Vent više od 60 godina postoji ulica Bilija Harisa, i svake godine se održava šetnja u njegovu čast.
Na taj način su se stanovnici sela zahvalili Biliju koji je, nakon što je pogođen, nadljudskim naporima uspeo da skrene avion i tako izbegne uništenje sela i ogromne žrtve.
Pegi je u Francusku dolazila sve do svoje smrti 2020, prenosi cbsnews.com.
BONUS VIDEO
Komentari (0)