Partnerski odnosi, bez obzira na to da li ste u vezi ili braku, zahtevaju posvećenost, a često u takve odnose ulazimo s prevelikim očekivanjima. Kako je za Srećnu republiku objasnio psihoterapet Stojan Mišić, najčešći problem u partnerskim odnosima i u braku jeste loša komunikacija ili potpuni njen izostanak.
- Parovi ne samo što ne znaju da komuniciraju, nego ne govore kako se osećaju, ne znaju da kažu šta zapravo žele i sve to stavljaju pod tepih ili u neku fioku. I onda kad taj tepih dođe do plafona, pre nego što odu kod advokata, oni se uglavnom obrate za stručnu pomoć psihoterapeutu - istakao je naš sagovornik.
Kako je istakao, većina parova ima prevelika očekivanja u braku, što je prema rečima Mišića, s jedne strane prirodno, ali treba biti realan i shvatiti da smo u partnerskom odnosu s drugom odraslom osobom koja ima svoje potrebe i mi smo u tom odnosu jednaki.
- Parovi najčešće imaju neku viziju kako njihov partnerski i bračni život treba da izgleda. Oni to naravno uče od mame i tate, pa kad uđu u brak vide da to neće moći baš tako da izgleda, što dovodi do razočaranja. A kad se razočaramo mi smo tužni, povlačimo se u sebe i tu nastaje veliki problem, parovi ne komuniciraju, što dovodi do još većih problema u braku - dodao je on.
Dolaskom deteta muškarci se često osećaju zapostavljeno, što je, takođe, problem.
- Sa mamine sise muškarci veoma često pređu na ženinu, ali pošto je sad ženina sisa zauzeta detetom, onda se muškarci bune. Treba da imamo jednu stvar na umu - žena se sprema za dete devet meseci, muškarci ne. Nekim očevima je emotivno potrebno da shvate da su očevi ne kad dođe dete, već posle mesec, dva, tri ili čak nekoliko godina. To nije ništa neobično ukoliko je on svestan toga i ume da iskomunicira sa partnerkom - kazao je Mišić.
Međutim, mnogim muškarcima nedostaje ljubav koju su dotad dobijali od žene i ne umeju da preuzmi odgovornost za ulogu oca.
Mišić je objasnio i zašto dolazi do nerazumevanja između svekrve i snaje, što se često dešava kod nas, i kako muškarac u takvim situacijama treba da se postavi.
- Ja mislim da do većine tih problema dolazi zato što se roditeljima ne postavljaju granice. Partneri moraju da shvate da kad naprave porodicu to je sad njihova primarna prodica, a ne ona iz koje su izašli. U nekom trenutku moraš da odlučiš šta ti je prioritet. Ukoliko se majka zbog toga naljuti, treba je ostaviti da bude ljuta i da shvati gde joj je mesto. Kod nas 90 odsto roditelja to ne razume zašto verovatno žive u lošem braku i kad deca odu oni ne znaju šta će, pa se i dalje bave decom da se ne bi bavili svojim disfunkcionalnim odnosom - zaključio je Mišić.
Komentari (0)