Tetka Saveta

KAKO DA BAŠ SVAKI PUT IZABERETE NAJSOČNIJU DINJU: Genijalni trikovi koji nikada ne omanu!

Dinja je bogata jvitaminima B i C, beta-karotenom, kao i mineralima poput kalijuma, kalcijuma, magnezijuma, fosfora, gvožđa i bakra.

Slika Autora
byAleksandar Novaković

27.07.2025 18:30

KAKO DA BAŠ SVAKI PUT IZABERETE NAJSOČNIJU DINJU: Genijalni trikovi koji nikada ne omanu!
freepik

Sočna dinja je uz lubenicu, prvi izbor u vrelim letnjim danima. Ali, kupovina dinja može ponekad da bude prava lutrija. Ali, postoji nekoliko proverenih trikova koji će vam omogućiti da izaberete najbolju dinju na pijaci ili u prodavnici. 

Ovo mirisno voće ima bogatu istoriju, potiče iz Azije i Afrike, a poznato je da su ga još stari Egipćani cenili. Rimljani i Grci su takođe zavoleli dinju, a prva organizovana proizvodnja dinja u Evropi zabeležena je u Francuskoj pre oko tri veka. Ova tradicija uzgajanja dinje traje do danas, a voće se i dalje uživa širom sveta.

Zdravstvene koristi dinje

Osim što je osvežavajuća, dinja ima i brojne zdravstvene koristi. Poznata je kao prirodni diuretik, pomaže u detoksikaciji organizma, a bogata je vitaminima B i C, beta-karotenom, kao i mineralima poput kalijuma, kalcijuma, magnezijuma, fosfora, gvožđa i bakra. Ove karakteristike čine je korisnom za naše zdravlje, što dodatno povećava njen značaj u ishrani.

Pixabay/stux

Miris je jedan od ključnih faktora

 

Kako da odaberete savršenu dinju?

  • Izgled: Birajte dinje koje su čvrste, bez oštećenja, tamnih mrlja i pukotina.
  • Boja kore: Zrela dinja neće imati sjajnu površinu. Umesto toga, kora treba da bude blago žućkasta ili boje slame, bez zelenih tonova.
  • Težina: Uzmite više komada i uporedite ih. Ona koja je najteža za svoju veličinu najverovatnije je i najsočnija.
  • Zvučni test: Lagano tapnite po kori ako odzvanja "šuplje", to je dobar znak.
  • Peteljka i miris: Kod zrele dinje peteljka se lako odvaja i mesto gde je bila blago je udubljeno. Suptilan, prijatan miris s donje strane takođe je pokazatelj da je voće spremno za konzumaciju.

Kako se čuva i priprema dinja?

Kada kupite dinju, važno je znati kako je pravilno čuvati i pripremati. Preporučuje se da je prepolovite, izvadite semenke i mekani deo kašikom, a zatim je isecite na kriške.

Pixabay/congerdesign

Dinje su najbolje osveženje tokom leta

 

Sečenu dinju treba čuvati u frižideru u zatvorenoj posudi do dva dana, jer njen intenzivan miris može lako preći na drugu hranu.

Ako ste kupili dinju koja nije sasvim zrela, ostavite je na sobnoj temperaturi nekoliko dana; kada omekša i počne da miriše, spremna je za konzumaciju.

Komentari (0)