Superćelijske oluje predstavljaju izuzetno retke, ali veoma moćne vremenske fenomene. Ove oluje su poznate po svojoj sposobnosti da proizvode ekstremne vremenske neprilike, uključujući snažne i često razorene vetrove, kao i krupan grad.
Prema podacima Nacionalne meteorološke službe Sjedinjenih Država, superćelijske oluje obično se javljaju u pratnji grmljavine i intenzivne kiše. Ono što ih čini posebnim jeste njihova struktura i dugotrajnost. Ove oluje mogu trajati nekoliko sati, a njihova snaga može obuhvatiti stotine kilometara.
Meteorolozi upozoravaju da superćelijske oluje imaju specifične karakteristike koje ih čine drugačijim od drugih oblika vremenskih nepogoda. Zbog svoje kompleksne prirode, neophodno je pažljivo praćenje i pravovremena upozorenja. U suprotnom, posledice mogu biti ozbiljne, kako za životinje, tako i za ljude.
Tanjug/Jaroslav Pap
Prema Nacionalnoj meteorološkoj službi Sjedinjenih Država, ono što superćelijske oluje izdvaja od svih ostalih oblika olujnih sistema jeste prisustvo snažnih, dugotrajnih uzlaznih struja koje se rotiraju unutar oblaka. Ova rotacija, poznata u meteorologiji kao mezociklon, ključna je za razumevanje njihove strukture i intenziteta.
Jedan od osnovnih preduslova za razvoj superćelija jeste smicanje vetra - pojava kod koje se brzina i pravac vetra menjaju s visinom, stvarajući uslove za formiranje rotirajućih struja.
Do formiranja ovakvih oluja dolazi kada izuzetno hladna vazdušna masa naiđe na pregrejano tlo, što stvara izrazitu termičku nestabilnost u atmosferi i pokreće složene meteorološke procese.
Specijalista opšte medicine Belma Grabovčić u intervjuu za Srećnu Republiku otkrila je kako superćelijska oluja utiče na zdravlje, kao i koja grupa ljudi je pogođena promenom vremenom.
- Tokom superćelijske oluje dolazi do naglih promena vremena usled enormnih količina tečnosti koji se izliva (grad, kiša), tada su i vetrovi jaki. Ova promena vremena najviše utiče na tri gupe ljudi: na hronične bolesnike, na ljude koji imaju alergije (zbog velikog broja alergena u vazduhu) i ljude koji imaju reumatološka oboljenja - rekla je doktorka Belma Grabovčić.
Privatna arhiva
Kada su nagle promene temperatura potrebno je izbegavati određene napitke, kao što je između ostalog i kafa.
- Svakako, kafu treba izbegavati zbog kofeina, ali kada je ovakvo vreme nije preporučljiv ni čaj zbog tanina zato što takva pića ekscitiraju nervni sistem. Kada su napolju visoke temperature potrebno je izbegavati i gazirana pića. Usled visokih temperatura kada unesete hladno gazirano piće onda i naglo hladite telo. Tako se stežu krvni sudovi, a povećava krvni pritisak. Najbolje je konzumirati sveže ceđeni sok i vodu - poručuje dr Belma Grabovčić u intervjuu za Srećnu Republiku.
Zabranjeno je kopiranje, reprodukovanje, preuzimanje, prenošenje, objavljivanje i distribuiranje bilo kog dela ili celog teksta bez prethodnog izričitog pismenog odobrenja redakcije Srecna.
Komentari (0)