Odrasli

ŠTA TREBA JESTI I PITI AKO PUTUJETE NA MORE KOLIMA ILI AUTOBUSOM: Kafa može, ali pod ovim uslovima!

Nije svejedno šta pijete i jedete tokom vožnje i putovanja, a ovo su saveti stručnjaka.

Slika Autora
byDragana Petrović

08.07.2025 06:45

ŠTA TREBA JESTI I PITI AKO PUTUJETE NA MORE KOLIMA ILI AUTOBUSOM: Kafa može, ali pod ovim uslovima!
Den Rozhnovsky/Shutterstock

Leto je vreme godišnjih odmora i odlaska na more. U pitanju je duži put koji traje satima, pa se valja pripremiti za putovanje. Pored navigacije, muzike i grickalica, postoji još jedna stvar koja može napraviti ogromnu razliku u tome kako ćete se osećati tokom puta, a to je pravilna hidratacija. Nemački lekari ističu da vozači i putnici mogu ostati budni, skoncentrisani i u dobrom raspoloženju ako unose dovoljno tečnosti idealno od litar i po do dve litre za svakih šest sati vožnje.

Međutim, nije svejedno šta pijete. Kako je objasnio dr Markus Šmit, stručnjak za putnu medicinu, neadekvatan izbor pića može imati suprotan efekat.

- Najbolje je piti običnu vodu, blage biljne čajeve ili prirodne sokove bez dodatog šećera. Veštački zaslađeni napici, energetska pića i previše kafe mogu vas naizgled razbuditi, ali kasnije dolazi do naglog pada energije - upozorava on.

Kafa, iako omiljeni saveznik u borbi protiv umora, deluje samo kratkoročno. Nakon početnog osećaja budnosti, sledi pad energije koji može biti još izraženiji nego pre šoljice kafe. Sličan efekat ima i rafinisani šećer. Naime, kada unesemo šećer, dolazi do brzog skoka šećera u krvi što na kratko daje energiju. Međutim, organizam ubrzo reaguje naglim padom šećera, što ostavlja putnika umornijim i pospanijim nego što je bio.

Shutterstock/Ground Picture

Najvažnije je da ostanete hidrirani tokom puta

Zbog toga stručnjaci preporučuju da se oslonite na prirodne izvore šećera, kao što su voće ili ceđeni sokovi, jer oni sadrže i vlakna, vitamine i sporije se razlažu u organizmu, što omogućava stabilniji nivo energije. Povrće poput šargarepe, krastavca ili celera je takođe odličan saputnik ne samo da hidrira, već i osvežava bez suvišnih kalorija.

Kad je u pitanju hrana na dužim putovanjima najvažnije je jesti laku, lako svarljivu i energetski stabilnu hranu, zato što jaka, masna i pržena, mogu usporiti varenje i izazvati pospanost što je opasno ako ste vozač. Bolje da jedete integralne krekere, lagani sendvič sa piletinm ili ćuretinom, kao i orašasti plodovi kao što su bademi, lešnici, orah...

Evo još nekoliko saveta za putnike na dužim relacijama: 

  • Ne čekajte da ožednite osećaj žeđi je već znak blage dehidratacije
  • Pijte u manjim gutljajima, ali redovno tako ćete pomoći telu da lakše apsorbuje tečnost
  • Izbegavajte gazirane i slatke napitke, naročito na prazan stomak
  • Biljni čajevi poput nane ili kamilice mogu delovati osvežavajuće i umirujuće bez kofeina
  • Voće sa visokim sadržajem vode, kao što su pomorandža ili grožđe, odličan su međuobrok tokom putovanja
  • Ako vozite, ograničite unos kofeina na jednu do dve šoljice kafe dnevno i to ujutru, kako biste izbegli večernju nervozu i poremećaj sna kad uveče konačno stignete na odredište

BONUS VIDEO:

 

Komentari (0)