Odrasli

PRVI SIMPTOMI OTKAZIVANJA BUBREGA JAVLJAJU SE NOĆU - AKO VAS OVO BUDI IZ SNA, PRAVAC KOD LEKARA: Ove znake ne smete ni slučajno da ignorišete!

Većina pacijenata se prekasno javlja lekaru, kad su bubrezi već oštećeni.

Slika Autora
byAleksandar Novaković

16.05.2025 22:35

PRVI SIMPTOMI OTKAZIVANJA BUBREGA JAVLJAJU SE NOĆU - AKO VAS OVO BUDI IZ SNA, PRAVAC KOD LEKARA: Ove znake ne smete ni slučajno da ignorišete!
Shutterstock

Veoma je važno da slušate šta vam telo poručuje, naročito tokom noći, a bubrezi su veoma aktivni u slanju "signala" da nešto ne funkcioniše kako treba. Simptomi poput čestog mokrenja ili svraba kože se često ignorišu, a to može da ima ozbiljne posledice po zdravlje. 

Doktor Ratan Jha, nefrolog i jedan od direktora bolnice CARE u Hajderbadu izdvaja simptome koje nikako ne smete da zanemarite jer mogu da ukažu na slabljenje funkcije bubrega.

- Kao nefrolog, često viđam pacijente koji dolaze prekasno, kad su bubrezi već ozbiljno oštećeni. Istina je da ove bolesti obično napreduju neprimetno, ali ipak postoje suptilni, rani znakovi upozorenja, posebno oni koji se javljaju noću – i to može biti način na koji vam telo šalje crvenu zastavicu. Ako ih ignorišete, mogli biste propustiti priliku za pravovremeno lečenje - navodi dr Jha.

Često mokrenje noću (nokturija)

Buđenje tokom noći zbog potrebe za mokrenjem događa se svima povremeno. No, ako se to počne događati svake noći i to više puta, vredi obratiti pažnju.

- Zdravi bubrezi filtriraju i koncentrišu urin tokom dana kako biste noću mogli mirno da spavate. Kada su oštećeni, ne mogu zadržati tečnost, pa dolazi do čestog mokrenja noću - kaže doktor.

schutterstock

Važni je da se što pre javite doktoru ako primetite ove znakove

To se lako može pomešati sa hiperaktivnom mokraćnom bešikom ili dijabetesom, no ako je reč o novoj pojavi, treba isključiti hronično oštećenje bubrega.

Otečena stopala i podočnjaci ujutru

Ako se budite s otečenim stopalima ili natečenim podočnjacima, ne krivite odmah večeru bogatu solju. Kada bubrezi ne funkcionišu ispravno, ne mogu da izbace višak tečnosti i natrijuma iz tela. Tokom dana se ta tečnost zadržava u nogama, a noću prelazi ka licu i gornjem delu tela - zato se ujutru budite natečeni. Stalno jutarnje oticanje nije samo estetski problem - može biti znak da vašim bubrezima treba pomoć.

Nemirne noge ili svrab kože noću

Uporan svrab, posebno noću, može biti vrlo neprijatan, kaže dr. Jha. Uloga bubrega je uklanjanje otpadnih materija iz krvi i održavanje ravnoteže minerala.

- Ako bubrezi ne rade dobro, toksini ostaju u organizmu i mogu da uzrokuju suvu kožu i svrab ili neprijatan osećaj koji se najčešće javlja uveče - objašnjava doktor.

Sindrom nemirnih nogu, posebno ako se pojavio nedavno ili se pogoršava, može biti povezan s uznapredovalom bubrežnom bolešću. Iako se ovi simptomi na prvi pogled ne čine povezani s bubrezima, mogu biti deo iste bolesti.

Umor, posebno uveče

Možda mislite da dovoljno spavate, ali hronični problemi s bubrezima mogu narušiti kvalitet sna i ostaviti vas iscrpljenima. Telo noću obnavlja energiju i popravlja oštećenja, ali ako bubrezi ne funkcionišu kako treba, toksini ostaju u telu i ometaju oporavak.

Shutterstock

Većina ljudi prekasno ode kod lekara

- Mnogi pacijenti se žale da su prespavali noć, a ipak se bude umorni i "ošamućeni". Ako osećate umor bez jasnog razloga, posebno uveče, moguće je da su vaši bubrezi preopterećeni i ne uspevaju da obave svoju funkciju - tvrdi Jha.

Penasti urin ili promena boje mokraće

Možda ne gledate često u WC šolju, ali ponekad bi trebalo. Ako urin stalno izgleda penasto, moguće je da kroz bubrege "propuštaju" proteini (na primer albumin), što je jedan od ranih pokazatelja oštećenja.

Normalno je da se izgled urina povremeno menja, ali ako noću ili ujutru primetite promenu boje, zamućenost ili penu - svakako obratite pažnju.

Zašto je važno obratiti pažnju na ove znakove

Bubrezi ne otkazuju "preko noći" - oštećenja se nakupljaju postepeno, a signali postaju sve očitiji s vremenom.

- Ako vam neki od ovih simptoma zvuči poznato, nemojte da paničite, ali ih nemojte ni ignorisati. Najmanje što možete učiniti jeste posetiti lekara i uraditi osnovne pretrage - test urina i test funkcije bubrega iz krvi, poput merenja kreatinina i procene glomerularne filtracije (GFR) - predlaže doktor Jha, prenosi Only My Health.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)