Hamid Abudi, konsultant urologa u bolnici Nova Viktorija, objasnio je da svakog čoveka čaj, kafa, alkohol ili gazirana pića mogu naterati da mokri češće nego obično, jer ovi napici izazivaju da bešika postane preaktivna.
Medicinska stanja – uključujući infekcije urinarnog trakta, rak prostate ili bešike, multiplu sklerozu i moždani udar – takođe mogu uticati na broj odlazaka u toalet.
Sada, konačno je rešena dilema! Evo koliko često bi trebalo da idete u toalet u zavisnosti od toga koliko imate godina, a da je sa vašim zdravljem sve u najboljem redu.
Deca: 6 do 14 puta dnevno
- Mala deca mogu mokriti 8 do 14 puta dnevno, što se smanjuje na 6-12 puta kod starije dece - kaže dr Abudi za "Metro".
Ako dete češće mokri, to bi moglo biti zbog jednog od sledećih problema:
- anksioznost
- konzumiranje kofeina, što povećava izlučivanje urina i može izazvati grčeve mišića bešike
- zatvor
- konzumiranje sastojaka na koje je dete alergično
- predugo zadržavanje urina
- mali kapacitet bešike
- strukturne abnormalnosti bešike ili uretre
Tinejdžeri: 4 do 6 puta dnevno
Dok tinejdžeri obično mokre oko 4-6 puta dnevno, nije neuobičajeno da se to poveća dok prolaze kroz pubertet i tranziciju hormonskog disbalansa koji dolazi sa tim.
Odrasli: 6 do 9 puta dnevno
Hamid kaže da je normalno da većina odraslih odlazi u toalet na mokrenje od 5-8 puta tokom dana i jednom tokom noći, u zavisnosti od okolnosti.

Shutterstock/CGN089
Međutim, on dodaje da žene imaju tendenciju da češće mokre od muškaraca, navodeći jednu studiju koja je otkrila da žene u proseku mokre 5,6 puta dnevno, dok je ta brojka za muškarce bila 4,8.
- Za žene, trudnoća može biti okidač, jer pritisak bebe na matericu može izazvati povećanu učestalost mokrenja i nokturiju (noćno mokrenje). Infekcije urinarnog trakta su takođe veoma česte kod žena i mogu dovesti do povećane učestalosti mokrenja - rekao je stručnjak.
Odrasli stariji od 60 godina: Do 10 puta dnevno
Kako starimo, može nam biti teže da izdržimo, jer funkcija bubrega počinje da opada, a mišići bešike postaju slabiji.
Prema podacima Nacionalne zdravstvene službe (NHS), starije osobe mogu ustajati dva puta noću da bi koristile toalet kao rezultat smanjenog antidiuretskog hormona (ADH) koji reguliše količinu vode u telu.
Pored toga, Hamid kaže da starije osobe imaju veću verovatnoću da uzimaju lekove koji se zovu diuretici za različita medicinska stanja, a to može dovesti do češćih odlazaka u toalet tokom dana noću.
- Kod muškaraca, kako stare, prostata se povećava. Ovo vrši pritisak na bešiku i može povećati broj mokrenja kod muškaraca - navodi Hamida Abudija.
Komentari (0)