Iako mnogi veruju da je mirniji život u penziji sinonim za odmor i stabilnost, stručnjaci upozoravaju da postoji jedna navika koja nakon 60. godine života može ozbiljno da ugrozi zdravlje, a to je društvena izolacija.
Prema rečima lekara i gerontologa, povlačenje iz društvenih aktivnosti u starijem dobu ne samo da utiče na mentalno i emocionalno stanje, već i direktno povećava rizik od prerane smrti. Internistkinja dr Rozen Lejpcig, autorka knjige "Pošteno starenje: Insajderski vodič za drugu polovinu života" ("Honest Aging: An Insider’s Guide to the Second Half of Life"), upozorava da samoća može povećati rizik od smrti za čak 26 odsto.
- Usamljenost u poznim godinama može voditi ka depresiji i suicidalnim mislima. Fizički, ona povećava rizik od srčanih bolesti, moždanog udara, ali i demencije - objašnjava dr Lejpcig.
Njene tvrdnje potvrđuje i gerontolog Edi Elmer, koji u knjizi "Velikih 100: Novi svet super-starenja" ( "The Big 100: The New World of Super-Aging") piše da usamljenost izaziva postepenu "istrošenost tela" i dodatni stres organizma koji se s godinama samo pojačava.

Shutterstock/kristi_ti
Stručnjaci savetuju da starije osobe redovno održavaju kontakte s prijateljima, članovima porodice i da se uključuju u zajedničke aktivnosti. Bilo da je reč o šetnjama, odlascima na kulturna dešavanja, volontiranju ili učlanjenju u lokalne klubove, svaki vid socijalizacije pomaže očuvanju zdravlja i produženju života.
U vreme kada se svet suočava s porastom broja starijeg stanovništva, ovakva upozorenja postaju sve važnija. Jer, kako navode stručnjaci, čovek nije stvoren da bude sam.
Komentari (0)