Odrasli

ZAŠTO BOLE ZGLOBOVI I STARE POVREDE NA PROMENU VREMENA: Fenomen koji zbunjuje lekare - ovo su mogući razlozi!

Bol je ličan osećaj koji se ne može precizno izmeriti poput temperature ili krvnog pritiska, jednom rečju subjektivno osećaj što je veliki problem za naučnike koji se bave proučavanjem ovog stanja.

Slika Autora
byDragana Petrović

05.07.2025 15:01

ZAŠTO BOLE ZGLOBOVI I STARE POVREDE NA PROMENU VREMENA: Fenomen koji zbunjuje lekare - ovo su mogući razlozi!
shutterstock.com/aleks333

Sigurno ste barem jednom čuli od bake, komšije ili prijatelja kako ih boli koleno ili rame čim se približi promena vremena. Možda ste i sami iskusili da vas baš pred kišu zaboli ruka koju ste polomili još kao dete. Taj čudan osećaj, da telo predoseti promenu vremenskih prilika, poznat je širom sveta, a stručnjaci ga proučavaju već više od jednog veka.

Ovaj fenomen ljudskog tela intrigira lekare još od antičke Grčke. Stari Grci su verovali da vreme utiče na bol u zglobovima, a nauka i ni danas nema jedinstven odgovor na pitanje kako je to zapravo moguće. Ipak, postoje teorije koje pokušavaju da objasne ovaj zanimljivi fenomen.

Najprihvaćenije objašnjenje zasniva se na promenama atmosferskog pritiska. Naime, kada padne pritisak uoči kiše ili oluje, dolazi do širenja mekog tkiva i tečnosti u zglobovima, što može da nadraži nerve u osetljivim ili povređenim delovima tela.

Shutterstock/ESB Professional

Bol u zglobovima koja se javlja pred promenu vremena intrigira lekare još od antičke Grčke

To izaziva bol, naročito kod osoba koje imaju artritis ili su ranije doživele ozbiljne prelome i povrede. Neki stručnjaci čak navode da se ovaj efekat može pojačati i promenama temperature ili vlažnosti vazduha, jer se mišići i ligamenti dodatno naprežu.

Zanimljivo je da su se naučnici i lekari bavili ovim pitanjem još početkom 20. veka, ali do danas nisu pronašli čvrste dokaze koji bi potvrdili ili odbacili teoriju o direktnoj vezi između vremena i bola. Neke studije su utvrdile da ljudi zaista osećaju jači bol uoči promene vremena. Postoje čak istraživači koji smatraju da je sve samo posledica našeg uma da zapravo očekujemo bol kad je loše vreme, pa ga zato i osećamo intenzivnije.

Veliki problem za nauku u proučavanju ovog fenomena jeste što se oslanja na subjektivno iskustvo. Bol je ličan osećaj koji se ne može precizno izmeriti poput temperature ili krvnog pritiska. Zbog toga je teško upoređivati podatke i izvesti pouzdane zaključke.

Naučnici su pokušali da koriste moderne tehnologije poput senzora i MRI skenera kako bi pronašli objektivne biomarkere bola u vezu sa promenama vremena, ali rezultati za sada nisu dovoljni da bi dali konačan odgovor. Ipak, istraživanja se nastavljaju, jer je interesovanje javnosti ogromno.

Shutterstock/monshtein

Nauka nema pravo objašnjenje za ovaj fenomen ljudskog tela

U jednoj anketi sprovedenoj u Velikoj Britaniji čak 70 odsto ispitanika je reklo da veruje da vreme utiče na njihov bol, što govori koliko je ova tema ukorenjena u svakodnevnom životu.

Psihološki faktor se takođe ne sme zanemariti. Stručnjaci ukazuju da se bol doživljava i tumači u skladu sa našim iskustvima, emocijama i očekivanjima. Ako ste, recimo, prethodnih godina uočili da vas bol u ruci često pogodi pred kišu, vaš mozak može da "programira" da svaki nalet bola protumači kao predznak lošeg vremena, čak i kad za to nema realnog razloga.

Iako ovaj fenomen još uvek nije do kraja razjašnjen, ali je fascinantan primer kako su naše telo i priroda povezani na načine koje još ne razumemo u potpunosti. Bilo da je reč o promenama pritiska, vlažnosti ili čistoj psihologiji, sigurno je da će se naučnici još dugo baviti ovim pitanjem. A, do tada, mnogi od nas će i dalje verovati više svom kolenu nego meteorolozima kad je u pitanju vremenska prognoza.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)