Kada pomislimo na depresiju, anksioznost i druge emotivne poteškoće, obično ih povezujemo sa stresom, teškim životnim situacijama ili naslednim faktorima. Međutim, naučnici sve više otkrivaju da uzrok lošeg raspoloženja ne mora da leži samo u našoj glavi već i u našem stomaku. Zvuči neverovatno, ali mikroorganizmi koji žive u našim crevima mogu igrati mnogo veću ulogu u oblikovanju emocija nego što se mislilo.
Poznato je da creva direktno utiču na imunitet, a sad je jedno istraživanje bacilo novo svetlo i na ovu povezanost creva i mentalnog zdravlja. U istraživanju je učestvovalo 40 žena, koje su stručnjaci podelili u dve grupe u zavisnosti od toga kakav sastav crevnih bakterija imaju. Njihova reakcija na različite slike merena je pomoću skeniranja mozga, kako bi se utvrdilo kako bakterije iz stomaka mogu da utiču na emocionalne procese.
Rezultati su bili zaista fascinantni zato što je čak 33 žene imale su u crevima dominantnu grupu bakterija nazvanu bakteroidi, dok je preostalih sedam imalo više bakterija vrste prevotela, gram-negativnog tipa. Kod žena sa bakteroida bakterijama primećena je gušća siva masa u mozgu, što se smatra korisnim za obradu složenih informacija i za pamćenje. S druge strane, žene kod kojih je dominirala prevotela imale su ređu sivu masu, ali su imale jače povezane delove mozga koji upravljaju emocijama i pažnjom.
RossHelen editorial / Alamy / Profimedia, Shutterstock/Pixel-Shot
Kada su učesnicama pokazivali slike ljudi, predmeta i aktivnosti, one sa prevotelom u crevima reagovale su mnogo intenzivnije na negativne sadržaje pokazujući veći nivo anksioznosti i nelagodnosti od onih sa bakteroida bakterijama. Drugim rečima, sastav crevne mikroflore mogao bi da bude ključ u objašnjenju zašto su neke osobe osetljivije na stres ili sklone depresiji.
Naučnici ipak napominju da još nije potpuno jasno da li mozak zapravo menja crevnu floru ili ona menja mozak. Međutim, zna se da u crevima nastaje čak 95 odsto serotonina, hormona poznatog kao "hormon sreće“, koji je ključan za regulaciju raspoloženja. To znači da creva nisu važna samo za varenje, već bi mogla da imaju centralnu ulogu i u našem emocionalnom životu.
Najgore od svega je što najčešće nema nikakvih propratnih simptoma, a malo ko bi pomislio da raspoloženje zavisi od creva. Zato je važno hraniti se zdravo hranom koja je bogata bogata vlaknima i probioticima koji pozitivno da utiče na sastav crevnih bakterija, a samim tim i na bolje raspoloženje.
Komentari (0)