Odrasli

DA LI JE PAMETNO ŠETATI KADA SU NAPOLJU VISOKE TEMPERATURE: Nada Macura upozorava - bez jedne stvari ne izlazite iz kuće

Kardiolog prim. dr otkriva i koji napitak podstiče izbacivanje tečnosti, zbog čega može da dođe do kolapsa usled pada pritiska.

Slika Autora
byNevena Jakovljević

03.07.2025 15:06

DA LI JE PAMETNO ŠETATI KADA SU NAPOLJU VISOKE TEMPERATURE: Nada Macura upozorava - bez jedne stvari ne izlazite iz kuće
Nemanja Pančić

Visoke temperature već danima čine da se osećamo umorno i malaksalo. Mnogi ne obraćaju pažnju na upozorenja stručnjaka koji navode da je u ovim trenucima najvažnije sedeti u klimatizovanom prostoru i koristiti napitke koji osvežavaju. 

Ljudski organizam se u vrelim letnjim danima suočava sa brojnim fiziološkim promenama koje su od suštinskog značaja za očuvanje zdravlja. Kardiolog prim. dr Nada Macura izjavila je u intervjuu za Srećnu Republiku da svi treba da se paze visokih temperatura, ali da su najugorženiji cerebrovaskularni pacijenti, odnosno osobe koje imaju promene na krvnim sudovima. 

Kada temperature dostignu visoke vrednosti, dolazi do proširenja krvnih sudova. Ova pojava omogućava povećanje protoka krvi kroz njih, koji može da se poveća i do neverovatnih 20 puta. Kako bi se održao stabilan krvni pritisak uprkos promenama u cirkulaciji, srce mora da radi jače i brže. Ovo povećano opterećenje može da utiče na celokupnu funkciju organizma, jer se dotok krvi u vitalne organe poput bubrega, mozga i digestivnog trakta smanjuje. Ova preraspodela krvi je neophodna da bi se obezbedila adekvatna termoregulacija, ali može dovesti do umora ili nelagodnosti, posebno kod osoba koje su osetljive na visoke temperature.

Nemanja Pančić

Kardiolog prim. dr Nada Macura

Dr Nada Macura je na početku razgovora napomenula da od 10 do 17 časova ne izlazi napolje.

- U tom periodu sam u klimatizovanom prostoru, tako savetujem i ostale ljude da pronađu svoju oazu mira. Ipak je leto, iako su visoke temperature, leto nam prolazi i treba ga koristiti. Pošto su ekstremne temperature, posebno su pogođeni srčani i cerebrovaskularni pacijenti zbog usporene cirkulacije i pada artrijskog krvnog pritiska - preporučujem da uzimaju svoju terapiju u konsultaciji sa lekarom. Oni uzimaju verovatno antihipertenzivnu terapiju, pritisak prirodno pada, šire se krvni sudovi usled visoke temperature i naravno, može doći do kolapsa cirkulatornih smetnji - infarkta, šloga - ispričala nam je doktorka.

Bitno je da način odevanja prati visoke temperature.

- Preporučujem da ljudi nose odeću bele boje od prirodnih materijala kao što su lan i pamuk, lepršave stvari, svilene, odnosno nešto što ne prijanja uz telo i ne dozvoljava preznojavanje, a da kože može da "diše". S obzirom na to da je koža naš najveći organ, treba je štititi od UV zračenja. Juče je bio UV indeks 9, to može izazvati oštećenje očiju, kože, pa i drugih organa, ali to su mesta na koje bi UV zračenje moralo direktno da deluje - pojašnjava.

Kako tvrdi doktorka, zaboravljamo na ove mere opreza kada se krećemo napolju, a sunce je izuzetno jako.

- Zaboravljamo na jednostavne savete kada se krećemo napolju, a temperature su visoke. Pijte dosta tečnosti - vodu, jedite sladoled, lubenicu, sve što može da vas osveži. Alkohol podstiče izbacivanje tečnosti kroz znoj i mokraću, zbog čega može da dođe do kolapsa usled pada pritiska zbog širenja krvnih sudova i manjka vode. Ako provodite vreme napolju, sklonite se ako je moguće pod krošnju. Ko je na moru neka se sklanja u hlad. Ne treba zanemariti ni refleksiju vode, to je pojava kada se svetlosni zraci odbijaju od površine vode i vraćaju se u vazduh, stvarajući sliku onoga što se nalazi iznad površine vode. Infracrveni zraci mogu imati zakasnelu reakciju pa oko 20h može da se desi hiperemija (crvenilo) kože i izazove drhtavicu, glavobolju, vrtoglavicu. Tada treba pomoći sebi uzimanjem napitaka i hlađenjem tog predela kože - savetovala je ona.

shutterstock.com/Prostock-studio

Kako vrućina i visoke temperature utiču na zdravlje ljudi

Nada Macura kaže da ne obraćamo dovoljno pažnju na razloge zašto ne treba šetati po suncu.

- Čuvajte kožu SPF faktorima 30,50. Štitite kožu na sve načine, jer ona u krajnjem slučaju štiti naš organizam. Takođe, naočare za sunce obavezno nosite jer na taj način štitite oči, a na glavi obavezno šešir ili kačket - poručila je doktorka Nada Macura za naš portal.

Zabranjeno je kopiranje, reprodukovanje, preuzimanje, prenošenje, objavljivanje i distribuiranje bilo kog dela ili celog teksta bez prethodnog izričitog pismenog odobrenja redakcije Srecna.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)