Poslednjih godina sterilitet u Srbiji dobija gotovo epidemijske razmene. Nema zvaničnih podataka koliko parova se bori sa sterilitetom, ali prema nekim procenama oko 400.000 njih ima problem sa dobijanjem detata. Razlozi mogu biti brojni, ali je uočljivo da je plodnost i muškaraca i žena danas značajno manja
nego pre 20 godina.
Kako je za Srećnu republiku objasnila prof. dr Aleksandra Trninić Pjević, ginekolog akušer, supspecijalista fertiliteta i steriliteta i redovan profesor na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu, gotovo svaki četvrti, peti par u Srbiji ima problem sa začećem.
- Jedan od razloga jeste odlaganje rađanja kada čekamo da ostvarimo zacrtane ciljeve, a posle 35. godine žene mnogo je manja šansa da se trudnoća ostvari. Drugi, ne manje važan razlog za manju plodnost nego pre 20 godina, jesu faktori sredine u kojoj živimo. Tu se pre svega misli na razne aditive i veštačke boje u prerađenoj hrani, plastici i mikroplastici, svim toksinima kojima smo izloženi, kao i stres i razna zračenja kojima smo svakodnevno izloženi. Pa čak i nekontrolisano uzimanje suplemenata. Sve to nas udaljava od izvornih principa u ishrani i ponašnju kojima bismo trebali da se vratimo – rekla je ona.
Prema rečima prof. dr Trninić Pjević, trebalo bi pre svega da prestanemo da pijemo vodu iz plastičnih flaša i da ne koristimo plastičnu ambalažu, što je prvi korak kako bismo se zaštitili od mikroplastike koja je pronađena čak i u testisima muškaraca.
- Mikroplastika je pronašena u svim telesnim tečnostima - od plodove vode, do sperme i sigurno da ne doprinosi ničem dobrom. Mikroplastika je dokazani endokrini ometač, baš kao i kozmetika koju koristimo -upozorila je ona i dodala da su optimalne godine za rađanje kod žena do sredine tridesetih godina života, dok se za sve posle toga povećava rizik za dobijanje deteta na teži način.
Govoreći o trudnoćama majki nakon 45. godine, prof. dr Trninić Pjević je naglasila da se često prećutkuje da su to trudnoće iz doniranih jajnih ćelija.
- Šansa da će žena prirodno ostati trudna sa 45 godina je manja od jedan odsto zato što je tada ostalo veoma malo jajnih ćelija koje su genetski i hromozomski nestabilne. Za više od 20 godina karijere ja nisam imala nijednu trudnoću kod žene starije od 45 godina – otkrila je ona.
Na pitanje koliko je potrebno zdravom paru za prirodno začeće bebe, prof. dr Trninić Pjević je rekla da je to 12 meseci, a da već posle toga treba razmišljati o nekim alternativama ili vantelesnoj oplodnji.
- Ovo je period u kome će oko 85 odsto parova ostvariti trudnoću, dok ostalih 15 odsto, ukoliko nastave po istom sistemu, za prirodno začeće imaju manje od tri odsto šanse da dođe do trudnoće. Znači, ako posle godinu dana nema trudnoće, treba da se obrate subspecijaliti fertiliteta, zato što je vreme izuzetno važno. Nećete biti mlađi i nisam za nepotrebno gubljenje vremena. Prvo što se proverava jeste rezerva jajnih ćelija i, ako je ona mala, nije važno da li žena ima 30 ili 37 godina, praktično se odmah kreće u postupak VTO kako se ne bi gubilo dragoceno vreme - istakla je prof. dr Trninić Pjević.
Ona je detaljno opisala i kako izgleda sam proces vantelesne oplodnje, kako to utiče po zdravlje žene i razbila predrasude da je u pitanju zahtevan i dug proces, kako većina parova misli.
Komentari (0)