Teflonsko posuđe se koristi već decenijama, svi ga koriste zbog neprijanjajućeg dna, ali upravo ta površina predstavlja ogroman rizik za zdravlje i poslednja istraživanja pokazuju da je dovoljna mala ogrebotina na teflonskom premazu da bi se oslobodile potencijalno otrovne čestice mikroplastike.
U studiji iz 2022, australijski istraživači su otkrili da samo jedna pukotina na tiganju koji je obložen teflonom može osloboditi oko 9.100 plastičnih čestica. Na mikro skali, polomljeni premaz može dovesti do oslobađanja 2,3 miliona čestica mikroplastike i nanoplastike.
Istraživač sa Univerziteta u Njukaslu dr Čeng Fang, jedan od autora studije, i njegov tim su testirali šest različitih šerpi i tiganja koji su bili novi i korišćeni, oponašajući proces kuvanja ili čišćenja, iako nije korišćena hrana ili ulje za kuvanje.
Na testiranom posuđu korišćeni su čelična kašika, hvataljka za roštilj i drvena varjača. Fang je rekao da čak i ako nije bilo oštećenja na posuđu, premaz bi mogao da ispusti čestice tokom vremena.

Shutterstock
Teflon je sintetička plastika hemijski sastavljena od atoma ugljenika i fluora. Prema studiji, ima nizak nivo trenja i značajnu hemijsku, termičku i električnu stabilnost. Teflon je takođe član linije PFAS-a, koje su poznate kao "večite hemikalije" jer su im potrebne stotine ili čak hiljade godina da se razgrade u životnoj sredini.
One takođe mogu da opstanu u ljudskom telu i potencijalno izazovu zdravstvene probleme.
PFAS, ili per, i polifluoroalkil supstance, nalaze se u hiljadama svakodnevnih proizvoda, kao i u zemljištu, vazduhu i vodi.
Ljudi su najverovatnije izloženi hemikalijama tako što konzumiraju vodu ili hranu kontaminiranu PFAS-om, koristeći proizvode napravljene sa PFAS-om ili udišući vazduh koji sadrži PFAS, prenosi "Njujork Post" (New York Post).
BONUS VIDEO:
Komentari (0)