Britanska agencija za zdravstvenu sigurnost (UKHSA) upozorava da ignorisanje simptoma urinarnih infekcija (UTI) može dovesti do komplikacija poput sepse. Ova infekcija se može javiti u bilo kojem delu urinarnog sistema, uključujući bubrege, mokraćne kanale, bešiku i uretru. UTI su značajno češće kod žena nego kod muškaraca i obično se leče antibioticima. Međutim, ako se ne leče, ove infekcije mogu izazvati ozbiljne komplikacije poput infekcija bubrega i potencijalno trajnog oštećenja bubrega.
Jedna od najopasnijih potencijalnih posledica neizlečenih UTI je sepsa, koja predstavlja životno ugrožavajuću reakciju organizma na infekciju. U ovoj situaciji, imunološki sistem greškom počinje da oštećuje sopstvena tkiva i organe. UKHSA je na društvenoj mreži X (ranije poznatoj kao Twitter) istakla da neizlečene UTI mogu eskalirati u ozbiljne infekcije krvotoka. Ukoliko se ne preduzmu mere, sepsa može dovesti do septičkog šoka, a to može rezultirati otkazivanjem organa i smrtnim ishodom.
Simptomi:
- bol ili osećaj peckanja prilikom mokrenja
- potreba za mokrenjem češće nego inače
- češće mokrenje noću
- potreba za mokrenjem iznenada
- mokraća koja izgleda mutno
- krv u mokraći
- bol u donjem delu stomaka ili bol u leđima, odmah ispod rebara
- visoka temperatura ili osećaj vrućine i drhtavice
- veoma niska temperatura ispod 36 stepeni
Uobičajene stvari koje povećavaju rizik od ulaska bakterija u bešiku uključuju se*sualne odnose, neunošenje dovoljno tečnosti, neodržavanje genitalnog područja čistim i suvim i uvećanu prostatu.
shutterstock.com/fizkes
Žene su podložnije UTI nego muškarci zbog kraće uretre, što olakšava bakterijama da dođu do bešike ili bubrega. Stariji ljudi su takođe u većem riziku, pri čemu podaci NHS pokazuju da su većina hospitalizacija zbog UTI kod pacijenata starijih od 65 godina, piše San (The Sun).
Komentari (0)