Jetra je jedan od najvećih organa u ljudskom telu i ima ključnu ulogu u filtriranju krvi i uklanjanju toksina. Međutim, jetrena toksičnost, poznata i kao toksični hepatitis, može da nastane usled izloženosti raznim toksičnim supstancama kao što su alkohol, hemikalije, lekovi ili čak nutritivni suplementi.
Ova pojava može da izazove upalu jetre, što može da dovede do trajnog oštećenja, uključujući cirozu.
Ovo su neobični simptomi na koži koje ne bi trebao da zanemarite.
Neobični simptomi na koži
Osim uobičajenih simptoma kao što su žutica, umor, bol u stomaku i groznica, postoje i manje očigledni znakovi koji se mogu pojaviti na koži.
Doktor Džaban Mur ističe da su promene na koži često prvi pokazatelji problema sa jetrom. Na primer, dermatitis i osip oko usta mogu se javiti zbog nedostatka cinka ili vitamina B2, koji su neophodni za pravilno funkcionisanje jetre. Ovi osipi se manifestuju kao iritacija ili osip sa malim, vodenim ili čvrstim izbočinama.
"Pauk vene"
Jedan od prvih znakova problema sa jetrom su prošireni krvni sudovi, poznati kao "pauk vene", i one mogu da se pojave na stomaku, grudima ili licu. Ove vene predstavljaju manifestaciju poremećaja u regulaciji hemije krvi i mogu biti indikativne za nealkoholnu bolest masne jetre.

shutterstock.com
Ova bolest se javlja kada se u jetri nagomilavaju molekuli masti, što može usporiti protok krvi i izazvati stvaranje krvnih ugrušaka.
Iritacija kože
Oštećena jetra ne može da obrađuje toksine i žuč, što dovodi do nakupljanja žučnih soli u krvotoku. Ovaj proces može da izazove iritaciju nerava i svrab po telu, naročito na licu. Nagomilavanje masti u jetri može dovesti do stanja poznatog kao "akantoza nigricans", koje se manifestuje tamnim, baršunastim mrljama na koži, obično u pregibima oko vrata i ispod pazuha.
Rozacea
Rozacea je još jedno stanje koje može da izazove crvenilo i male izrasline na koži, pretežno na licu. Iako sama po sebi nije direktan pokazatelj jetrene toksičnosti, povezuje se sa masnim bolestima jetre kao što su NAFLD i NASH.
Ove bolesti mogu da izazovu oštećenje jetre i upale, što može da stvori toksično okruženje unutar organa.
Istraživanja sugerišu da ove bolesti mogu da utiču na gene koji kontrolišu folikule dlake i ćelije koje proizvode sebum, što potencijalno može da dovede do razvoja rozacee, prenosi "Dejli Mejl" (Daily Mail).
BONUS VIDEO:
Komentari (0)